Estimation of gender by costochondral calcification model obtained from computed tomography ımages
Bilgisayarli tomografi görüntüleri üzerinden elde edilen kostokondral kalsifikasyon modeli ile cinsiyet tahmini
- Tez No: 680847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Cinsiyet tahmini, insan kimlik tespitinde önemli bir rol oynar. İskelet kalıntılarından cinsiyeti tahmin etmek için çeşitli ölçüm yöntemlerinden biri olan kostal kıkırdakların kalsifikasyon modellerinin kullanımı, özellikle kafatası ve pelvis kemikleri bulunmadığında kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Çalışmamızın amacı, kostal kıkırdak kalsifikasyon modellerindeki farklılığa göre cinsiyeti tahmin etmektir. Çalışmamız, Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, patolojisi veya ortopedik ameliyat öyküsü olmayan 20-60 yaş grubundaki 200 kişinin (100 kadın, 100 erkek) Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri kullanılarak yapıldı. BT görüntüleri hastanenin Görüntü Arşivleme ve İletişim Sisteminden (PACS) elde edildi ve Tıpta Dijital Görüntüleme ve İletişim (DICOM) formatında kaydedildi. Çalışmada, cinsiyeti tahmin edebilmek için kostal kıkırdak kalsifikasyon modellerinden olan Rejtarova et al. (2004) yöntemi kullanıldı. Kostal kıkırdaklarda kireçlenme olan 193 birey (%96,5), kostal kıkırdaklarında hiç kireçlenme olmayan 7 bireyin (%3,5) olduğu tespit edildi. Periferik modelin (Tip I) erkekleri tahmin etme oranı %100, merkezi modelin (Tip II) kadınları tahmin etme oranı ise %92,3 olduğu görüldü. Bu çalışmanın sonucunda kostal kıkırdak kalsifikasyon modellerinden Rejtarova et al. (2004) yöntemiyle cinsiyetin tahmin edilebileceğine ulaşılmıştı
Özet (Çeviri)
Gender estimation plays a key role in human identification. Between the various measurement methods of gender estimation from skeletal remains, the use of the calcification patterns of costal cartilages is highly suggested especially when the skull and pelvic bones are not available. The purpose of our study is to estimate gender according to the difference in the patterns of costal cartilage calcifications. Our study was performed by using the Computed Tomography (CT) images of 200 individuals (100 female, 100 male) in the 20-60 age group who applied to Karabuk University Karabuk Training and Research Hospital and had no pathology or orthopedic surgery history. CT images were obtained from the hospital Picture Archiving and Communication System (PACS) and were recorded in Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) format. In our study used the method of Rejtarova et al. (2004) for classification the patterns of costal cartilage calcifications and calculate the number and percentage of each pattern in male and female to estimate the gender. The results showed 193 (96.5%) individuals with calcification in the costal cartilages and 7 (3.5%) individuals without calcification in their costal cartilages. Peripheral pattern (Type I) shown male gender estimation with 100% and central pattern (Type II) shown female gender estimation with 92.3%. As a result of this study, it has been reached that gender can be predicted from the costal cartilage calcification models by using the method of Rejtarova et al. (2004