Süper lig erkek su topu takımlarında oynayan sporcuların farklı dönemlerdeki kaygı düzeyi ile beslenme durumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between anxiety levels of athletes playing on men's water polo super league at different time periods, nutritional status and diet quality
  1. Tez No: 680846
  2. Yazar: GÜLŞAH EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma Süper Lig Erkek Su Topu takımlarında oynayan sporcuların farklı dönemlerdeki kaygı düzeyleri ile beslenme durumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya farklı kulüplerden 60 profesyonel su topu oyuncusu katılmıştır. Sporculara farklı dönemlerdeki kaygı düzeylerini belirlemek için antrenmandan ve maçtan önce Sporda Yarışma Kaygısı Testi (SCAT-A) araştırmacı tarafından sporculara uygulanmıştır. Sporcuların beslenme durumlarının değerlendirilmesi için antrenman ve maç gününde 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınarak ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sporcuların diyet kaliteleri Sağlıklı Yeme İndeksi -2010 ile antrenman ve maç günü olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sporcuların maç günü SCAT-A testinden aldıkları puanlar antrenman günü aldıkları puanlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the anxiety levels of the athletes playing in the Men's Water Polo Turkish First Division (known as Super League) teams at different periods and the nutritional status and diet quality. The study was conducted among 60 athletes who play water polo professionally at different sports club. In order to determine the anxiety levels of the athletes at different time periods, the Sports Competition Anxiety Test (SCAT-A) was applied to the athletes applied the test to the athletes on two different days. To asses evaluate the nutritional status of the athletes, 2 days of food consumption were recorded taken, 1 day for training and the other for match day. The quality of the athletes' diet was evaluated using the Healthy Eating Index -2010. The athletes' SCAT-A scores on the match day were found to be higher than the scores obtained on the training day (p0.05).