COVID-19 hastalarında nötrofil-lenfosit oranı, D-dimer ve MPV değerlerinin toraks BT bulguları ile karşılaştırılması ve hasta prognozu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil-lymphocyte ratio, d-dimer and mean platelet volume and comparison with thorax CT findings in COVID-19 patients
- Tez No: 680867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Coronavirus hastalığı 2019 (COVID-19) salgını hızlı bir şekilde yayılarak tüm dünyada önemli bir sorun haline gelmiştir. Hastalığı şiddetli geçirecek hastaların erken saptanması, uygulanacak tedavinin daha kolay ve hızlı planlanmasına ve tıbbi kaynakların optimal kullanımına yardım edebilir. Bu nedenle hastalık şiddetini gösteren, kolay ulaşılabilen ve yaygın kullanılan laboratuvar testlerinin önemi büyüktür. Bu çalışmada amacımız COVID-19 hastalarında nötrofil/lenfosit oranı (NLR), D-dimer ve ortalama trombosit hacminin (MPV) değerlerinin mortalite, prognoz ve toraks BT bulguları ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Bu çalışma 10 Mart 2020 ile 30 Eylül 2020 tarihleri arasında bir üçüncü basamak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR,PCR) pozitif olan 700 hasta alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, nötrofil, lenfosit, D-dimer, MPV değerleri ve toraks BT görüntüleri, hastanenin elektronik kayıt sisteminden elde edildi. Akciğer tutulum şiddeti 25 puanlık BT skorlama sistemi temel alınarak hafif, orta ve şiddetli şeklinde sınıflandırıldı. Bulgular Hastaların yaş ortalaması 49,1 ± 18,2 yıl olarak bulundu. Kadın erkek oranı 1,2/1 olarak tespit edildi. 700 hastanın 38 (%5,4)'i öldü. Toraks BT görüntülerinde, 280 (%40) hastada hafif tutulum, 104 (%14,9) hastada orta şiddetli tutulum, 26 (%3,7) hastada ağır şiddetli tutulum izlendi.
Özet (Çeviri)
The outbreak of coronavirus disease 2019 (COVID-19) has rapidly spread to become a worldwide emergency. Early detection of patients with severe disease may help to plan the treatment to be applied more easily and quickly and to make optimal use of medical resources. Easily accessible, inexpensive, and widely used laboratory tests that demonstrate the severity of disease are important. In this study, our aim is to evaluate the relationship between neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), D-dimer and mean platelet volume (MPV) values with mortality, prognosis and thorax CT findings in COVID-19 patients. Material and methods This retrospective study was conducted between March 10, 2020, and September 30, 2020, in a tertiary training and research hospital. Seven hundred patients with positive reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR,PCR) were included in the study. Age, gender, neutrophil, lymphocyte, D-dimer, MPV values and Chest CT images were obtained from the electronic registry system of the hospital. Severity of lung involvement was classified as mild, moderate and severe involvement, based on 25-point CT severity score. Results The mean age of the patients was 49.1 ± 18.2 years. The female male ratio was found to be 1.2/1. 38 (%5,4) of 700 patients died. On chest CT images, mild lung involvement was observed in 280 (%40), moderate lung involvement in 104 (%14,9), and severe lung involvement in 26 (%3,7) patients.