COVİD-19 ile enfekte olan hastalarda inflamatuvar göstergelerin vitamin B12 düzeyi ile ilişkisi
Relationship between inflammatory indicators and vitamin B12 levels in patients infected with COVİD-19
- Tez No: 777075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: COVİD-19 hastalarının takipleri sırasında kan parametrelerinden yararlanarak prognoz hakkında fikir sahibi olabiriz. Genel olarak kan parametrelerinden C-reaktif protein(CRP), ferritin, koagulasyon markerları ve hemogram parametreleri kullanılmaktadır. COVİD-19‟un tedavisinde spesifik bir ajan kullanılmamaktadır ve bu da bağışıklık sisteminin önemini ortaya koymaktadır. Bilindiği üzere vitamin B12 bağışıklı sisteminde çok önemli role sahip bir vitamindir. Bu hastalıkta vitamin B12 ile ilgili çok az çalışma mevcuttur. Bu bilgilerden yola çıkarak COVİD-19 ile enfekte olan hastaların kan parametrelerinin vitamin B12 ile olan korelasyonu incelendi. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Şubat 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi‟nde yatarak tedavi alan hastaların demografik, klinik, laboratuvar özellikleri, toraks BT ve nazofarengiyal PCR sonucu ile COVİD-19 tanısı konulan 100 hastanın dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda hastalar PCR, toraks BT ve vitamin B12 düzeylerine göre gruplara ayrıldı. Hemogram değerleri, vitamin B12, ferritin, fibrinojen ve CRP gibi inflamatuvar belirteçler çalışıldı ve her bir hasta için nötrofil lenfosit oranı (NLR) hesaplandı. Toraks BT bulguları deneyimli radyologlar tarafından değerlendirildi ve RSNA (Kuzey Amerika Radyoloji Derneği) ya göre tipik, atipik ve belirsiz gruplara ayrıldı. Bulgular: PCR pozitif ve PCR negatif gruplar arasında cinsiyet, yaş, serum MPV (Ortalama trombosit hacmi), PDV (Trombosit dağılım genişliği), lenfosit, trombosit, CRP, ferritin, fibrinojen ve PT-INR istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (hepsi; p>0.05). PCR pozitif ve negatif hastaların ortalama nötrofil, lökosit, d-dimer düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir (hepsi; p0.05). Vitamin B12 düzeyi düşük ve normal olan hastaların ortalama lenfosit düzeyler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p>0.05). Vitamin B12 düşük olan hastalarda lenfosit düzeyi daha yüksek tespit edilmiştir. RSNA‟ya göre atipik grupta diğer iki gruba göre lökosit, trombosit ve nötrofil düzeyleri istatistiksel anlamlı bir fark tespit edildi (sırası ile p=0.011, p=0.022 ve p=0.008). Ayrıca belirsiz grupta diğer iki gruba göre PDW ve MPV düzeyleri istatistiksel anlamlı bir fark tespit edildi (sırası ile p=0.033 ve p=0.040). Ancak RSNA‟ya göre gruplar arasında CRP, ferritin, NLR ve lenfosit değerlerine göre istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmedi (hepsi için; p>0.05). Sonuçlar: Gruplar arasında PCR pozitif olan hastalarda nötrofil, lökosit ve d-dimer daha düşük olduğu tespit edildi. Ayrıca vitamin B12 düşük olan hastalarda lenfosit düzeyi daha yüksek tespit edilmiştir. Çalışmada vitamin B12 ile enfeksiyon göstergelerin arasında korelasyon tespit edilmedi ancak bu çalışmayı ileri yaş (60 yaş üstü) ve komorbit hastalıkları olan yoğun bakım hastaları arasında yapmış olsaydık daha anlamlı sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyoruz. Bundan dolayı bu konuya tam açıklık getirebilmek için daha kapsamlı çalışma yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: We can have an idea about the prognosis by using blood parameters during the follow-up of COVİD-19 patients. Generally, blood parameters such as C-reactive protein (CRP), ferritin, coagulation markers and hemogram parameters are used. No specific agent is used in the treatment of COVİD-19, which demonstrates the importance of the immunesystem. As it is known, vitamin B12 is a vitamin that has a very important role in the immunesystem. There are very few studies on vitamin B12 in this disease. Based on this information, the correlation of blood parameters of patients infected with COVİD-19 with vitamin B12 was examined. Material and Methods: In this study, the files of 100 patients diagnosed with COVİD-19 were evaluated retrospectively, based on demographic, clinical, laboratory characteristics, thorax CT and nasopharyngeal PCR results of patients who received inpatient treatment at Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine between February 2021 and December 2021. In our study, patients were divided into groups according to their PCR, thorax CT and vitamin B12 levels. Hemogram values, inflammatory markers such as vitamin B12, ferritin, fibrinogen and CRP were studied and the neutrophil lymphocyte ratio (NLR) was calculated for each patient. Thoracic CT findings were evaluated by experienced radiologists and divided into typical, atypical and indeterminate groups according to the RSNA (North AmericanSociety of Radiology). Results: There was no statistically significant difference between PCR positive and PCR negative groups in terms of gender, age, serum MPV (Mean platelet volume), PDV (Platelet distribution width), lymphocyte, platelet, CRP, ferritin, fibrinogen and PT-INR (all; p>0.05). A statistically significant difference was found when the mean neutrophil, leukocyte, and d-dimer levels of PCR positive and negative patients were compared (all; p0.05). A statistically significant difference was found between the mean lymphocyte levels of patients with low and normal vitamin B12 levels (p>0.05). Lymphocyte levels were found to be higher in patients with low vitamin B12 levels. A statistically significant difference was found in leukocyte, thrombocyte and neutrophil levels in the atypical group according to RSNA compared to the other two groups (p=0.011, p=0.022 and p=0.008, respectively). In addition, a statistically significant difference was found in the PDW and MPV levels in the indeterminate group compared to the other two groups (p=0.033 and p=0.040, respectively). However, there was no statistically significant difference between the groups in terms of CRP, ferritin, NLR and lymphocyte values according to RSNA (forall; p>0.05). Results: It was determined that neutrophils, leukocytes and d-dimer were found to be lower in PCR-positive patients among the groups, and lymphocyte levels were found to be higher in patients with low vitamin B12. No correlation was found between vitamin B12 and infection indicators in the study, but we think that we would have obtained more meaningful results if we had conducted this study among advanced age (over 60 years) and intensive care patients with comorbid diseases.