Yoğun bakım Ünitesinde yatan COVID-19 hastalarında gelişen akut böbrek hasarı sonrasında uygulanan hemodiyafiltrasyonun hastalık takibinde kullanılan parametreler ve mortalite üzerine etkisi
The effects of hemodiafiltration applied to COVID-19 patients with acute kidney injury
  1. Tez No: 680879
  2. Yazar: DAMLA NAZ KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, COVID-19 hastalarında böbrek hasarının hangi sıklıkta ve ne düzeyde geliştiğini, hemodiyafiltrasyon uygulamasının etkilerini tespit etmeyi amaçlar. Materyal Metod: 350 COVID-19 hastasının verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar, KDIGO kriterlerine göre evrelendirilmiştir. Hastalar yaş, ek hastalık, cinsiyet, yoğun bakım yatış süresi, mekanik ventilasyonda kalış süreleri ve mortaliteye göre analiz edilmiştir. HDF başlanma zamanı, uygulanma süresi, ferritin, D-dimer, venöz parsiyel oksijen basıncı (PO2) değerleri incelenmiştir. HDF öncesi ve sonrası değerler karşılaştırılmıştır. Bulgular: İncelenen 350 hastanın 103' ünde (%29,4) ABH geliştiği tespit edilmiştir. Bunlardan 25'i (%24,2) KDIGO evre 1, 24'ü (%23,3) KDIGO evre 2, 54'ü(%52,4) KDIGO evre 3 olarak değerlendirilmiştir. 40 hastaya HDF (%38,8) uygulanmıştır. Yatan hastalar arasında HDF başlanma oranı %11,4' tür. HDF uygulanan gruptaki kişilerde sepsis görülme sıklığının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. HDF uygulanan gruptaki kişilerin yoğun bakım ünitesinde kalış süreleri, mekanik ventilasyon sürelerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. HDF ne kadar geç başlandıysa YBÜ yatış süresi ve mekanik ventilasyona süresinin de o kadar uzadığı saptanmıştır. HDF süresi arttıkça kişinin mekanik ventilasyon ihtiyacının da arttığı saptanmıştır. Sonuç: HDF başlanan bütün hastaların exitus olduğunu göz önünde bulunduracak olursak geç HDF başlanan hastaların ortalama YBÜ kalış süresi daha uzundur. Sağ kalıma fayda sağlamadan ekonomik kayıplara ve iş gücü kaybı ihtimali akılda bulundurulmalıdır. HDF süresi arttıkça kişinin mekanik ventilasyon ihtiyacının da arttığı saptanmıştır. Ancak bu hastaların tümünün ciddi solunum yetmezliği sebebiyle invazif mekanik ventilatör desteği alan, sepsis gelişen, multi organ yetmezliği görülen hastalar olduğu da göz önüne alınmalıdır. Bu veriler değerlendirilirken pandemi koşulları da göz önüne alınmalıdır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: This study aims to determine the frequency and level of acute kidney injury due to COVID-19, and to asses the effects of hemodiafiltration. Material Method: The data of 350 COVID-19 were analyzed retrospectively. The data was staged according to KDIGO criteria. Patients were analyzed according to age, comorbidity, gender, length of stay in intensive care unit, mechanical ventilation duration, and mortality. HDF onset time, administration time, ferritin, D-dimer, venous partial oxygen pressure (PO2) values were examined. The values before and after HDF were compared. Results: It was determined that acute kidney injury developed in 103 (29.4%) patients. Of these, 25 (24.2%) were evaluated as KDIGO stage 1, 24 (23.3%) as KDIGO stage 2.5, and 54 (52.4%) as KDIGO stage 3. HDF was administered to 40 patients (38.8%). The rate of initiation of HDF among inpatients is 11.4%. The incidence of sepsis was found to be statistically significantly higher in the HDF group. It was determined that the length of stay in the intensive care unit and the duration of mechanical ventilation in the HDF group were higher. It was determined that the later HDF was started, the longer the length of stay in ICU and mechanical ventilation. The need for mechanical ventilation increases as the HDF duration increases. Conclusion: Considering that all patients received HDF treatment died, the average ICU stay of patients who started HDF later is longer. The possibility of economic losses and loss of workforce should be kept in mind without benefiting survival. It has been determined that as the HDF duration increases, the need for mechanical ventilation of the person also increases. However, it should be taken into account that all of these patients were patients who received invasive mechanical ventilator support due to severe respiratory failure, developed sepsis, and had multi-organ failure. While evaluating this data, pandemic conditions should also be taken into consideration. KEYWORDS: COVID-19, Acute Kidney Injury, Intensive Care Unit,