COVID (+) ve (-) kritik hastalarda HALP skorunun mortalite öngörmede prognostik değerliliği
Prognostic valence of HALP score on foreseeing about mortality in COVID-19 + or - critical patients
  1. Tez No: 680890
  2. Yazar: HİLMİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
2020 yılında Çin'den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi tüm dünyada sağlık sistemlerinde yorucu bir süreç olarak devam etmekte-dir. Etkin tedavi ve bağışıklama konusunda hem araştırma-geliştirme çalışmaları hem de elde edilen verilere göre bilinen en etkin tedavi ve bakım protokolleri uygulanmaya devam etmektedir. Kritik hasta konusunda kullanılmakta olan skorlama sistemleri ve bakım plan-ları geliştirilmeye çalışılan yeni değerler ve planlar ile COVID-19' a özgü hale getiril-meye çalışılmakta, böylece kritik sürece gitmesi ve morbidite ve mortalite açısından triyajı kolaylaştırmaya çalışılmaktadır. ostik değerliliği AMAÇ 2020 yılında Çin'den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi tüm dünyada sağlık sistemlerinde yorucu bir süreç olarak devam etmektedir. Etkin tedavi ve bağışıklama konusunda hem araştırma-geliştirme çalışmaları hem de elde edilen verilere göre bilinen en etkin tedavi ve bakım protokolleri uygulanmaya devam etmektedir. Kritik hasta konusunda kullanılmakta olan skorlama sistemleri ve bakım planları geliştirilmeye çalışılan yeni değerler ve planlar ile COVID-19' a özgü hale getirilmeye çalışılmakta, böylece kritik sürece gitmesi ve morbidite ve mortalite açısından triyajı kolaylaştırmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada HALP skorunun hem tedavi yeterliliğinin değerlendirilmesi hem de etkin planlama açısından kullanılırlığı araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda acil tıp yoğun bakım kliniğimizde 2020 yılı içinde takip edilen hastaların mortalitesi HALP skor ve APACHE skorları ile karşılaştırması yapılmıştır. Hastaların sınıflandırmasında COVID-19 olup olmadıkları da göz önünde bulundurulmuştur. Verilerin istatistiki incelenmesinde; normalitesinin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov testi, normal olmayan ikili grupların karşılaştırmasında MannWhitney U testi, üç ve daha fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Kategorik veri karşılaştırmasında Pearson ki-kare testi kullanılmıştır. Veriler ROC analizi uygulanarak AUC değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES The COVID-19 pandemic, which has affected the whole world starting from China in 2020, continues as a tiring process in health systems all over the world. In terms of effective treatment and immunization, both research and development studies and the most effective treatment and care protocols known according to the data obtained continue to be implemented. Scoring systems and care plans used in critical patients are tried to be made specific to COVID-19 with new values and plans that are tried to be developed, thus it is tried to facilitate triage in terms of morbidity and mortality. In this study, the utility of HALP score in terms of both evaluation of treatment adequacy and effective planning was investigated. MATERIAL AND METHODS In our study, the mortality of patients followed in our emergency medicine intensive care clinic in 2020 was compared with HALP score and APACHE scores. In the classification of the patients, it was also taken into account whether they had COVID-19. In the statistical analysis of the data; Kolmogorov-Smirnov test was used in the evaluation of normality, Mann-Whitney U test was used in the comparison of non-normal paired groups, and Kruskal Wallis test was used in the comparison of three or more groups. Pearson chi-square test was used for categorical data comparison. AUC values were calculated by applying ROC analysis of the data.