Hızlı seri entübasyon uygulanan hastalarda biyokimyasal parametrelerin mortalite üzerine etkisi
- Tez No: 680891
- Danışmanlar: DOÇ. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil serviste hızlı seri entübasyon uygulanan hastaların rutin tetkikleri arasında bulunan laboratuvar parametrelerinin (üre, kreatinin, Na, K, HS Troponin, Hgb, Plt, laktat, pH, HCO3) mortalite üzerine etkisini değerlendirmektir Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif vaka kontrol çalışması olup T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 1 Ocak 2018 – 30 Temmuz 2020 tarihleri arasında başvuran ve entübasyon endikasyonu bulunan hastalar üzerinde uygulanmıştır. 1236 hasta çalışmamıza alındı, dahil etme kriterlerine uymayan anamnez ve rutin tetkikleri eksik olan 534 hasta çıkartıldı, toplamda 702 hasta dahil edildi. İlk değerlendirme sonrası hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, hastalık öyküsü), hastanın Hgb,laktat, HCO3, plt, pH, Na, K, üre, kreatinin, Hs troponin I seviyeleri veri formuna kayıt edildi. Hastaların alınan tetkiklerine ve ek hastalıklarına göre 1, 3, 6 ve 12 aylık mortalitelerine bakıldı ve kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 702 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 68,8'di. Hastalarımızın %55'i erkek %45 i kadındı. Bu hastaların 178'inde (%25,4) KOAH mevcuttu. KOAH 1 aylık mortaliteyi göstermede anlamlı olduğu gibi (p=0,001) bakılan diğer tüm zamanlarda da mortalite üzerine anlamlı bulunmuştur. Çalışmamızın asıl sorusunu oluşturan laboratuvar tetkiklerindense farklı zaman dilimlerinde tek tek anlamlı sonuçlar edilse de baktığımız bütün zamanlarda HCO3, Laktat ve Plt mortaliteyi öngörmede anlamlı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:Theaim of thisstudy is toevaluatetheeffect of laboratoryparameters (urea, creatinine, Na, K, HS Troponin, Hgb, Plt, lactate, pH, HCO3), whichareamongtheroutinetests of patientswhounderwentrapidserialintubation in theemergencydepartment, on mortality. MaterialsandMethods: Ourstudy is a retrospectivecase-controlstudy. In ourstudy; 1236 patientswhocameto T.C. Ministry of Health, University of HealthSciences Prof. Dr.Cemil Taşçıoğlu City HospitalEmergencyMedicineClinicbetweenJanuary 1, 2018 andJuly 30, 2020 and had intubationindications. 1236 patientswereincluded in ourstudy, 534 patientswhodid not meettheinclusioncriteriaandwhoseanamnesisandroutinetestsweremissingwereexcluded, a total of 702 patientswereincluded. Afterthefirstevaluation, thedemographicdata of thepatients (age, gender, diseasehistory), Hgb, lactate, HCO3, plt, pH, Na, K, urea, creatinine, Hs troponin I levels of thepatientwererecorded in the data form. The 1, 3, 6, and 12-month mortalityrates of thepatientswerecheckedandrecordedaccordingtotheirexaminationsandadditionaldiseases. Results: 702 patientswereincluded in ourstudy. Themeanage of thepatientswas 68.8 years. 55% of ourpatientsweremaleand 45% female. COPD waspresent in 178 (25.4%) of thesepatients. COPD wassignificant in showing 1-month mortality (p=0.001), and it wasalsosignificant in mortality at allothertimes. Althoughsignificantresultswereobtainedonebyone in different time periodsratherthanlaboratoryteststhatconstitutedthe main question of ourstudy, HCO3, Lactateand Plt gavesignificantresults in alwayspredictingmortalitywelooked at.