İleri teknik ve uygulamalarla anlatımlı-görüntülü ud metodu
- Tez No: 680892
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 331
Özet
TÜRKÇE ÖZET Enstrüman öğretiminde metot çok önemlidir. Özellikle günümüzde çağdaş ve teknik imkânların çoğalmasıyla müzik âletlerinin öğreniminde kullanılacak metotların günümüz modern öğretim tekniklerine göre hazırlanması çok önem arz etmektedir. Ne yazık ki piyasada sazlarımıza ait metotları incelediğimizde, bunların yukarıda belirttiğimiz özelliklerden çok uzak olduğunu, hatta bunlarla hocasız olarak bir enstrüman çalmayı öğrenmenin hemen hemen imkânsız olduğunu söyleyebiliriz. Biz bu çalışmamızla ud öğretimi konusunda bugüne kadar yapılmamış bir metot ortaya koymayı istedik ve günün teknolojik şartlarını ve imkânlarını kullanarak üç boyutta yani hem yazılı, hem sesli ve hem de görüntülü olarak kapsamlı ve yararlı bir ud metodu ortaya koymaya gayret ettik. Tarih boyunca birçok aşamalardan ve evrelerden geçerek bugünkü haline gelen ve klasik bir Türk sazı olan udu, Batı tekniği ve çalışma disiplinini de göz önünde tutarak bu metotta öğretmeye çalıştık. Egzersizlerimizi ve etütlerimizi de buna göre şekillendirdik. Bu metodu hazırlarken sadece ud çalma tekniklerini vermekle sınırlı kalmayıp, tarihi gelişimi ve yapım teknikleri hakkında da bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca bu çalışmamızı başta Arapça ve İngilizce olmak üzere farklı dillere çevirmek, ud sazının dünya sazları arasında yer alacak şekilde öğrenimini sağlamak ve yaymak hedefimizdir. Metodumuzu hazırlarken farklı teknik ve uygulamaları da kitabımıza alarak çağdaş ve ileri teknik kabiliyetlerine sahip bir metot ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmamızın diğer sazlarımızın öğretilmesi konusunda yazılacak yeni metotlar için de bir örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Methods are very important in teaching how to play a musical instrument especially with the proliferation of modern technical possibilities, the teaching methods used in the learning methods according to modern teaching techniques are of great importance. Unfortunately, when we examine the teaching methods of our instrument in the market, we see that it is a far from the above mentioned features, and we can say that without a teacher it is almost impossible to learn to play an instrument using these methods. With this work, we wanted to present a method that has not been used until today. Using today's technology and services we have developed a comprehensive and useful teaching method for lute. This method can be called three-dimensional, written – audible – visual. By this method we have tried to teach to play the lute which is a classical Turkish musical instrument – proceeded by various shapes throughout history and thus gaining today`s mode using European technique a discipline of training. We have formed our exercises and trainings according by write preparing this methodology we have not only presented the techniques of how to play the lute, but also we have tried to give information about its historical development and manufacturing. Our main goal is to teach to play the lute in such a way that it can be praised worldwide and to translate this study in to different languages mainly Arabic and English. We have included different techniques and applications in this method so that it can be modern and equipped with advanced techniques we think. This study will set an example for new methods which can be used to teach other Turkish musical instruments.