Kronik ürtiker, psoriasis ve sağlıklı kontrol grupları arasında hastalıkların cinsel işlevler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 680893
  2. Yazar: MEHMET YUNUS MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Dermatolojik hastalıklarının cinsel sağlık üzerine etkileri son zamanlarda araştırmalara sıkça konu olmaktadır. Kutanöz hastalıklar hem direkt hem de indirekt olarak cinsel fonksiyonları etkileyebilmektedir. Ürtiker deri döküntüsü ve kaşıntı gibi semptomları nedeni ile yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Psoriasis ise gerek deri döküntüleri, skuamlanma, evin kirlenmesi gibi nedenler gerekse de lezyonların varlığı ve hastalığın kronikliği nedeni ile hastaların yaşam kalitelerini etkiler. Cinsel hayat, yaşamın ve buna bağlı olarak da yaşam kalitesinin önemli bir bileşeni olduğundan deri hastalıklarında cinsel bozukluk araştırılmalı ve gerekirse tedavi edilmelidir. Literatürde psoriasiste seksüel disfonksiyon güçlü şekilde tartışılmış, hastalığın etkileri önemli boyutta bulunmuştur. Ürtikerde bu konudaki çalışmalar az sayıdadır. Ulaşılabilen literatürde ürtiker ve psoriasisi hastalarında cinsel disfonksiyonu birbiri ile ve sağlıklı kontroller ile karşılaştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Amacımız kronik spontan ürtiker ve psoriasis hastalıkların cinsel işlevler üzerine etkisini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel vaka-kontrollü olarak planlanmıştır. Başakşehir Şehir Hastanesi psoriasis ve ürtiker takip polikliniklerinde, takibe alınan hastalar arasından 15 Mart 2021- 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerekli kriterleri sağlayan hastalar, onamı alındıktan sonra çalışmaya hasta grupları içerisinde dahil edilmiştir. Kontrol grubundaki hastalar herhangi bir dermatolojik yakınma veya hastalığı olmayan, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya gönüllü katılmaya onam veren hastane personelinden alınmıştır. Buna göre her gruba 30 erkek ve 30 kadın katılımcı dahil edilmişti ve toplam katılımcı sayısı 180'dir. Tüm katılımcılara Beck Depresyon ile Anksiyete ölçekleri uygulanmıştır ve tüm kadın katılımcılara Kadın Cinsel İşlev İndeksi (FSFI), erkek katılımcılara ise Uluslararası Erektil İşlev Formu (IIEF) ölçekleri uygulanmıştır. Ürtiker grubundaki hastalara Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ), Ürtiker Aktivite Skoru 7 (UAS7) ve Ürtiker Kontrol Testi (ÜKT) uygulanırken psoriasis grubundaki hastalara DYKİ uygulanmıştır ve Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) skoru hesaplanmıştır. Bulgular: Psoriasis, ürtiker ve sağlıklı kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çocuk sayısı, sigara kullanımı, kilo ve boy açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Beck Anksiyete skorları üç grup arasında anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.005). Tüm FSFI alt parametreleri (istek ile ilişkili (p=0.000), uyarılma ile ilişkili (p=0.000), lubrikasyon ile ilişkili (p=0.000), orgazm ile ilişkili (p=0.000), genel memnuniyet (p=0.000), ağrı ile ilişkili (p=0.000) ve genel toplamı (p=0.000)) açısından psoriasis, ürtiker ve sağlıklı kontrol grupları arasında anlamlı farklılık saptandı. FSFI psoriasis ve ürtiker grupları arasında anlamlı farklılık göstermezken (p>0.005); sağlıklı kontrol grubunda, psoriasis ve ürtiker gruplarına göre anlamlı yüksek bulundu. IIEF skorları açısından bakıldığında ise; erektil fonksiyon, orgazmik işlev, cinsel istek, cinsel memnuniyet, genel memnuniyet ve genel toplam skoru psoriasis ve ürtiker grupları arasında anlamlı farklılık göstermezken (p>0.005); sağlıklı kontrol grubunda, psoriasis ve ürtiker gruplarına göre anlamlı yüksek bulundu. DYKİ, PAŞİ ve genital tutulum, IIEF alt parametreleri (erektil fonksiyon, orgazmik işlev, cinsel istek, cinsel memnuniyet, genel memnuniyet ve genel toplam) ile negatif yönde korele olarak bulundu. DYKİ ve PAŞİ, FSFI alt parametreleri (istek ile ilişkili, uyarılma ile ilişkili, lubrikasyon ile ilişkili, orgazm ile ilişkili, genel memnuniyet, ağrı ile ilişkili ve genel toplam) ile negatif yönde köreleydi.
Özet (Çeviri)
Aim: The sexual dysfunction in dermatological diseases is a novel topic in literature. The cutaneous disease may influence sexual disorders both directly and indirectly. Psoriasis can affect the quality of life of the patients due to skin rashes, scaling, as well as the presence of lesions, and the chronicity of the disease. Urticaria is a frequent relapsing disease in the community which is characterized by transient wheals. It significantly affects the quality of life due to its symptoms such as skin rash and itching. Sexual life is an important component of the quality of life and sexual disfunction should be investigated and treated in the disorders of the skin. Both psoriasis and urticaria have been shown to cause sexual disorders, however, there is no study focusing on the comparison of both aforementioned diseases and the healthy controls. Our aim is to evaluate the effects of psoriasis and chronic spontan urticaria (CSU) on sexual functions comparatively with the healthy control group. Materials and Method: Our study was planned as observational case-control. Among the patients who were followed up in the Başakşehir City Hospital psoriasis and urticaria follow-up outpatient clinics, patients who met the inclusion criteria between 15 March 2021 and 31 May 2021 were enrolled in the study, after obtaining their written consent. The patients involving the control group were taken from the hospital staff with no dermatological complaint or systemic disease were included. The written consent of the healthy control participants was also obtained. Accordingly, 30 male and 30 female participants were included in each group (psoriasis/ urticaria/ healthy), and the total number of participants was 180. Beck Depression and anxiety scales were administered to all participants. FSFI scale was applied to all female participants and IIEF scales to male participants. DLQI, UAS7, and UCT were applied to the patients belonging to the urticaria group. DLQI was applied to the patients in the psoriasis group and the PASI scores were calculated. Results: There was no significant difference in terms of age, gender, educational status, number of children, weight, height, and use of tobacco between psoriasis, urticaria, and healthy control group. Beck Anxiety scores did not differ significantly between the three groups (p>0.005). All FSFI sub-parameters (desire-related (p=0.000), arousal-related (p=0.000), lubrication-related (p=0.000), orgasm-related (p=0.000), satisfaction (p=0.000), pain) (p=0.000) general total (p=0.000)) were significantly different in psoriasis, urticaria and healthy control groups. While FSFI did not differ significantly between psoriasis and urticaria groups (p>0.005); it was significantly higher in the healthy control group compared to psoriasis and urticaria groups. In terms of IIEF scores; While erectile function, orgasmic function, sexual desire, sexual satisfaction, general satisfaction, and the general total score did not differ significantly between psoriasis and urticaria groups (p>0.005); were found to be significantly higher in the healthy control group than in psoriasis and urticaria groups. DLQI, PASI, and genital involvement were negatively correlated with IIEF sub-parameters (erectile function, orgasmic function, sexual desire, intercourse satisfaction, and overall satisfaction). A negative correlation was also observed in female patients in DLQI and PASI with FSFI sub-parameters (arousal, desire, satisfaction, lubrication, and pain).