Profesyonel sporcularla sağlıklı gönüllülerin patellar ve kuadriseps tendonlarının sonoelastografi ile karşılaştırılması
Comparison of patellar and quadriceps tendons of proffesional athletes and healthy volunteers with sonoelastography
- Tez No: 680910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Profesyonel sporcular ve sağlıklı gönüllü grubunda kuadriseps ve patellar tendonların kalınlık ve elastografik görünümlerinin karşılaştırılması ve bu tendonların elastisite özelliklerinin tanımlanması amaçlanmıştır. YÖNTEM-GEREÇLER: 39 profesyonel sporcu ile 35 sağlıklı gönüllünün kuadriseps ve patellar tendonları, elastografi özelliği olan 6-15 MHz lineer prop kullanılarak longitudinal planda değerlendirildi. Kuadriseps tendonu için distalden tek lokalizasyondan, patellar tendon için patellar ve tibial taraftan olmak üzere iki lokalizasyondan ölçüm yapıldı. Her 2 tendon kalınlığı ölçüldükten sonra sonoelestografi ile tendonların elastisite paterni ve gerinim oranlarına bakıldı. Elastisite paternine göre tendonlar, mavi (en sert) (tip 1), mavi-yeşil (sert) (tip 2), yeşil (orta sert) (tip 3) ve sarı-kırmızı (yumuşak) (tip 4) olmak üzere 4 grupta değerlendirildi. Gerinim oranları için ise tendonların altındaki yağ yastıkçıkları ile karşılaştırma yapılarak semikantitatif sonuç elde edildi. Her 2 grup arasında, sporcuların dominant bacağı ile diğer bacağı arasında, aynı bacakta kuadriseps ile patellar tendon arasında istatistiksel olarak tendon kalınlıkları, elastisite paterni ve gerinim oranları kadın ve erkeklerde olmak üzere ayrı ayrı karşılaştırıldı. Ayrıca en sonunda tüm olgulara ait ortalama değerler hesaplandı. BULGULAR: Tendon kalınlıkları açısından sporcu grubunda erkeklerde dominant ve non dominant bacak arasında patellar tendon patellar taraf (p=0.001) ve patellar tendon tibial taraf (p=0.001) arasında ve sporcu grubu kadınlarda dominant bacağın, kontrol grubu kadınların sol bacağının patellar tendon patellar tarafı (p=0.07) ve patellar tendon tibial tarafı (p=0.013) arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Diğer gruplar arasında tendon kalınlıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Elastisite paterni ve gerinim oranları açısından sporcuların dominant bacağı ile kontrol grubu sol bacağı arasında ve sporcuların dominant bacağı ile dominant olmayan bacağı arasında istatistiksel fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF PATELLAR AND QUADRICEPS TENDONS OF PROFFESIONAL ATHLETES AND HEALTHY VOLUNTEERS WITH SONOELASTOGRAPHY OBJECTIVE: Comparison of thickness and elastographic appearance of quadriceps and patellar tendons in group of professional athletes and healthy volunteers and description of elasticity characteristics of these tendons are aimed. MATERIAL-METHODS: Quadriceps and patellar tendons 39 professional athletes and 35 healthy volunteers were assessed using 6-15 MHz linear probe with elastography feature on the longitudinal plane. A measurement was done from single localization to the distal for quadriceps tendon, from two localizations as patellar and tibial side for patellar tendon. After both 2 tendon thicknesses were measured, elasticity pattern and strain ratio of tendons were searched with sonoelastography. According to elasticity pattern, tendons were evaluated in 4 groups as blue (the most hard) (type 1), blue-green (hard) (type 2), green (moderate) (type 3), and yellow-red (soft) (type 4). Semi-quantitative result was obtained comparing with fat pads under tendons for strain rates. Tendon thicknesses, elasticity pattern, and strain rates were statistically compared between both 2 groups, between the dominant leg and the other leg of athletes, and between quadriceps and patellar tendons in the same leg as separate in males and females. In addition, finally the mean values belonging to all cases were calculated. RESULTS: Statistically significant difference was found between the dominant and non-dominant leg and between the patellar side (p=0.001) of the patellar tendon and the tibial side (p=0.001) of the patellar tendon in males in the athlete group and between the dominant leg of females in the athlete group, the patellar side (p=0.07) and the tibial side (p=0.013) of the patellar tendon of the left leg of females in the control group in terms of tendon thicknesses. No statistically significant difference was found between other groups in terms of tendons thickness (p>0.05). There was no statistical difference between the dominant leg of athletes and the left leg of the control group and between the dominant leg and non-dominant leg of athletes in terms of elasticity pattern and strain rates (p>0.05).