Antisosyal kişilik bozukluğu ve ceza sorumluluğu arasındaki ilişki
The relation between the criminal responsibility and antisocial personal disorder
  1. Tez No: 680959
  2. Yazar: FATMA BURCU BOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tez, dört bölümden oluşmakta olup birinci bölümde ceza hukuku kavramı, suç ve ceza politikası, ceza hukukuna hakim ilkeler, ceza hukukunun kusur yeteneği açısından tarihi gelişimi anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde suç ve kusurluluk hakkında genel bilgiler, saik kusurluluk ve kusurluluğa etki eden haller ( sadece akıl hastalıkları kısmı açıklanmıştır), akıl hastalıkları kapsamındaki kişilik bozuklarının cezai sorumlulukları bakımından tarihi gelişimi, akıl hastalıklarına dair cezai sistemler ve akıl hastalıklarının ceza kanunlarında düzenleniş şekilleri ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise kişilik bozukluğu kavramı, psikopatoloji ve suç davranışı, A kümesi kişilik bozuklukları, B kümesi kişilik bozuklukları, C kümesi kişilik bozukları, B kümesi kişilik bozukluklarından biri olan antisosyal kişilik bozukluğunun akıl hastalığı kapsamında sayılıp sayılmadığı incelenmiştir. Tezin son bölümü olan dördüncü bölümde ise ceza ve ceza muhakemesi hukukunda akıl hastalıkları kapsamında kabul edilen kişilik bozuklarına ilişkin düzenlemeler, akıl hastalarının tespitinde usul ve esaslar, kişilik bozukluğunda cezai sorumluluk (sosyopati ve psikopati kapsamında), akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirleri, tedavi tedbiri ve yüksek güvenlikli sağlık kurumu kavramı, uluslararası tıbbi bildirgelerde akıl hastasının ve suç işlemiş akıl hastasının yeri, dünyadaki adli hastaların bulundurulduğu yüksek güvenlikli servis ve hastanelerin durumu ayrıntılı bir şekilde tez içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapter that concept of the criminal law, crime and punishment policy, principles of criminal law and historical development of criminal law in terms of criminal capacity are examined in the first one. In the second part of thesis, general information about crime and fault, motive imperfection and the circumstances affecting the defect, ( only the mental illness section is explained) historical development of mental disorders in terms of criminal responsibilities, the criminal systems regarding mental illnesses and the ways in which mental illnesses are regulated in the penal laws have been examined and explained in detail. In third chapter are examined that the concept of personal disorder, psychopathology and crime behaviour, cluster A personality disorders, cluster B personality disorders, cluster C personality disorders and if antisocial personal disorder that one of the cluster B personality disorders is covered or not by mental illness. The regulations on personal disorders that are covered by mental illness in terms of criminal and criminal procedure law, procedures and principles in the detection of mental illness, criminal liability in personal disorder within the scope of sociopathy and psychopathy, preventive measures for mentally ill offenders, the concept of treatment as a preventive measure and high-secured medical institution, the place of the mental patient and the crime mental patient in the international medical declarations, high-secured medical institutions that treated mentally ill offenders all around the world are examined in the last and fourth chapter of this study.