Çocukluk dönemi duygusal yaşantı geçmişinin yetişkin dönem stresi ile ilişkisi
The effect of childhood emotional life history on adult stress
  1. Tez No: 680970
  2. Yazar: BERÇİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Çocukluk Dönemi Duygusal Yaşantı Geçmişinin Yetişkin Dönem Stresi İle İlişkisi”isimli çalışmada çocukluk döneminde yaşandığı hatırlanılan anıların yetişkin dönemindeki algılanan stres üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 393 katılımcıdan (261 kadın, 132 erkek) oluşmaktadır. Katılımcılara internet üzerinden ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Dönemi Mutluluk Ve Huzur Anıları Ölçeği (ÇDMHAÖ) ve Algılanan Stres Ölçeği-14 (ASÖ) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda çocukluk dönemi mutluluk ve huzur anılarının olumlu ya da olumsuz oluşunun yetişkin dönemi algılanan stres puanı ile istatistiksel önemlilikte bir korelasyonu olmadığı bulunmuştur. Bu sonuç çalışmada insan doğasının ve gelişimin devamlılığının anlaşılmasına yönelik çalışmaların da gözden geçirilmesini zorunlu kılmıştır. Araştırma bulguları alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study named“The Relationship Of Childhood Emotional Experience History With Adult Stress”, the effect of memories of childhood memories on perceived stress in adulthood was examined. The sample of the study consists of 393 participants (261 women, 132 men). Participants were reached via the internet. Personal Information Form, Early Memories of Warmth and Safeness Scale (EMWSS), and Perceived Stress Scale-14 (PSS-14) were used to collect data in the study. As a result of the study, it was found that the negative memories of childhood happiness and peace were not correlated with the adult duration score in relational significance. This result necessitatted the review of studies aimed at understanding human nature and the continuity of development. The research findings were discussed in the light of the literature.