Sınır kavramı etrafında ali Molla Musa: Hayatı ve şiirleri
In discourse of border poet ali Mullah Musa: His life and poems
- Tez No: 680969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Âşıklık geleneği geçmişten günümüze kültürümüzde önemli bir rol oynamıştır. Âşık; sazlı veya sazsız, doğaçlama yoluyla, kalemle yazarak veya bu özelliklerin birkaçını birden taşıyan ve âşıklık geleneğine bağlı olarak şiir söyleyen halk sanatçısıdır. Âşık tarzı şiir geleneği, Orta Asya'dan IV. yüzyıldan başlayan ve XIV. yüzyıla kadar devam eden göçlerle Türk nüfuz ve nüfusunun bulunduğu yerlere taşınmıştır. Bu yerlerden biri de Bayır Bucak'tır. Bayır-Bucak bölgesi Türkiye-Suriye sınırında bulunan bir yerdir. Genellikle Türkmenlerin yaşadığı bölge sözlü kültür ürünleri açısından zengin bir geçmişe sahiptir. Bu bölgede yaşayan ve daha sonra Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan insanlardan biri de Molla Musa'dır. Molla Musa şiirlerini yazarken bulunduğu coğrafyadan etkilenmiştir. Âşıklık geleneğinde kesin olarak bir sınır çizememekle beraber bu geleneğin kültürel sınırları siyasi ve coğrafi sınırlardan çok daha ileriye gitmiştir. Sınırlar toplumlar için belirli etkilere sahiptir. Bu etkiler insanların günlük yaşantılarına, dillerine, kültürlerine ve edebiyatlarına yansımaktadır. Bu çalışmada Performans Teori kullanılarak derlenen şiirler yapı ve biçim bakımından incelenecek ve sınır bağlamında ele alınacaktır. Sınırda yaşayan insanlar için bellek, sözlü, tarih, kimlik, aidiyet gibi kavramların sınır kapsamında değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The tradition of minstrelsy has played an important role in our culture from the past to the present. Bard is a folk artist with or without reeds, improvising, writing with a pen, or carrying several of these features and singing poetry depending on the tradition of minstrelsy. A tradition of minstrel-style poetry, from Central Asia IV. beginning in Century and XIV. with the migrations that continued until the century, Turkish influence and population were moved to places where they were located. One of these places is the Bayır Bucak. Bayir-Bucak district is a place located on the Turkish-Syrian border. Generally, the region inhabited by Turkmen has a rich history of oral culture products. One of the people who lived in this region and was later forced to emigrate to Turkey was Mullah Musa. Mullah Musa was influenced by the geography in which he was present when writing his poems. The cultural boundaries of this tradition have gone much further than the political and geographical boundaries. Boundaries have certain implications for societies. These effects are reflected in people's daily lives, languages, cultures and Literatures. In this study, poems compiled using performance Theory will be examined in terms of structure and form and will be dealt with in the context of boundaries. Memory, oral, history, identity and belonging for people living on the border will be evaluated within the scope of the border.