Çocukluk çağı astımda inspiratuar kas eğitiminin inflamasyon markırları ve oksidatif stres düzeyinde olası etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the possible effect of inspiratory muscle training on inflammation markers and oxidative stress in childhood asthma
  1. Tez No: 681022
  2. Yazar: ÖZDEN GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET UFUK YURDALAN, PROF. DR. UMUT BAKİ TUĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Astım hastalarında inflamasyon ve oksidatif stres arttıkça semptom ve klinik bulguların şiddeti artmaktadır. Bu nedenle çocukluk çağı astımda inspiratuar kas eğitiminin inflamasyon markırları ve oksidatif stres düzeyinde olası etkisini değerlendirmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 8-17 yaş aralığında astım hastası; 35 rutin ilaç tedavisi, 35'i ilaç tedavisi ve inspiratuar kas eğitimi (İKE), 35 sağlıklı olmak üzere toplam 105 çocuk dahil edildi. Demografik bilgiler, hemogram değerleri kaydedildi. Fonksiyonel kapasite 6 dakika yürüme testi, yaşam kalitesi PedsQL anketi, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçüm cihazı, solunum fonksiyonu solunum fonksiyon testi, dispne şiddeti Modifiye Borg Skalası ile değerlendirildi. C-Reaktif Protein (CRP), Periostin, Transforming Growth Factor-βeta (TGF-β), Total Antioksidan Seviyesi (TAS), Total Oksidan Seviyesi (TOS) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) analiz edildi. İnspiratuar kas eğitimi maksimal inspiratuar basıncın %30'unda 7 gün/ 6 hafta Threshold IMT cihazı ile verildi ve sonrasında ikinci değerlendirme yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonu, fonksiyonel kapasite, dispne şiddeti, yaşam kalitesi, TAS, TOS, OSİ, Periostin ve TGF-β değerinde anlamlı fark bulundu (p˂0,05). Eğitim alan ile rutin ilaç kullanan grubun tedavi öncesi OSİ ve periostin değerlerinde anlamlı fark varken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: As inflammation and oxidative stress increase in asthma patients, the severity of symptoms and clinical findings increase. Therefore, this study was planned to evaluate the possible effect of inspiratory muscle training (IMT) on inflammation markers and oxidative stress in childhood asthma. Material and methods: The study included asthma patient; 35 routine medication, 35 drug therapy and inspiratory muscle training (IMT), and 35 healthy total 105 children aged 8-17 years. Demographic information and hemogram values were recorded. Functional capacity was evaluated with the 6-minute walking test, quality of life PedsQL, respiratory muscle strength oral pressure measuring device, respiratory function test, dyspnea severity with Modified Borg Scale. C-Reactive Protein (CRP), Periostin, Transforming Growth Factor-βeta (TGF-β), Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS), Oxidative Stress Index (OSI) were analyzed. IMT was given with a Threshold IMT device for 7 days/6 weeks at 30% of maximal inspiratory pressure, and then a second evaluation was made. Results: Significant differences were found between the groups in respiratory muscle strength, respiratory function, functional capacity, dyspnea severity, quality of life, TAS, TOS, OSI, Periostin and TGF-β values (p˂0,05). While there was a significant difference in pre-treatment OSI and periostin values between the trained and routine drug group (p0,05). A significant difference was observed in TAS, TOS, OSI, Periostin and TGF-β values of our trained group before and after treatment (p˂0,05). Conclusion: With this study, it was determined that IMT provides changes in blood pressure level, has a significant effect on inflammation markers and oxidative stress level.