WNT-2 ve TGF beta-1 genlerinin peyronie hastalığına eşlik eden patofizyolojik durumlarla ilişkisi
- Tez No: 681029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL LÜTFİ CANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada Peyronie hastalığı (PH) olanlarda WNT-2 ve TGF-β1 genlerinin ekspresyon artışının eşlik eden patofizyolojik durumlarla ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Mayıs 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında hastanemizin Androloji polikliniğine PH tanısıyla yönlendirilen 57 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, diabetes mellitus varlığı, hipertansiyon varlığı, lipid metabolizması bozuklukları, erektil disfonksiyon (ED) varlığı, sigara kullanımı, alkol kullanımı, Dupuytren kontraktürü (DK) varlığı kaydedildi. Hastalara WNT-2 ve TGF-β1 genlerindeki ekspresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 50,23±10,17 ( 30-69) idi. Hastaların % 45.6'sında diyabetes mellitus, % 19.1'inde hipertansiyon, % 14'ünde lipid metabolizması bozuklukları, % 5.3'ünde DK, % 40.4'ünde ED mevcuttu. Bu hastaların tamamında TGF-β1 gen ekspresyon artışı izlenirken %80.7'sinde WNT-2 ekspresyon artışı saptandı. WNT-2 ekspresyon artışının %52.6'sı heterozigot, %28.1'i homozigot dağılım gösterirken TGF-β1 gen ekspresyon artışı izlenen hastaların %96.5'i homozigot, %3.5'i heterozigot dağılım göstermekteydi. Bu genetik ekspresyon artışlarının komorbiditelerle ilişkisine bakıldığı zaman diyabetes mellitusu olan Peyronie hastalarında WNT-2 homozigot gen ekspresyonunun diyabetes mellitus olmayan hastalara göre anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü ( P=0,03). Diyabetes mellitus dışındaki komorbiditelerde WNT-2 ve TGF-β1 gen ekspresyonu açısından anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: PH'de WNT-2 ve TGF-β1 gen ekspresyonunda artış izlenmektedir. Diyabetes mellitusu olan Peyronie hastalarında WNT-2 homozigot gen ekspresyon artışı, diyabetes mellitus olmayan hastalara göre anlamlı olarak yüksek olmaktadır. PH'nin diyabetik hastalarda daha sık görülmesinin patofizyolojik temelleri arasında genetik faktörlerin de rol oynadığı düşünülmektedir. PH ile ilişkili komorbid durumlarla PH'nin ortak genetik faktörlerinin olabileceği konusunda daha geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the relationship between increased expression of WNT-2 and TGF-β1 genes in patients with Peyronie's disease (PD) and comorbid pathophysiological conditions was investigated. Material and Methods: In this study, 57 patients who were referred to the andrology outpatient clinic of our hospital with the diagnosis of Peyronie's disease between May 2020 and April 2021 were included. The patients' age, comorbid conditions (diabetes mellitus, hypertension, lipid metabolism disorders, erectile dysfunction (ED), smoking, and alcohol history, Dupuytren's contracture (DK) ) were recorded. Expression of WNT-2 and TGF-β1 genes were analyzed on the patients. Results: The mean age of the patients in the study was 50,23±10,17 ( 30-69). 45.6% of the patients had diabetes mellitus, 19.1% had hypertension, 14% had lipid metabolism disorders, 5.3% had DC, 40.4% had ED. TGF-β1 gene expression increase was observed in all of these patients, WNT-2 expression was increased in 80.7% of the patients. 52.6% of the WNT-2 expression increase was heterozygous while 28.1% was homozygous. 96.5% of the patients with TGF-β1 gene expression increase while homozygous and 3.5% had heterozygous. When the relationship between these genetic expression increases and comorbidities was analyzed, it was found that WNT-2 homozygous gene expression was significantly higher in Peyronie's patients with diabetes mellitus than in patients without diabetes mellitus (P=0.03). There was no statistically significant relationship between comorbidities and WNT-2, TGF-β1 gene expression except diabetes mellitus. Conclusion: An increase in WNT-2 and TGF-β1 gene expression is found in PD. The increase in WNT-2 homozygous gene expression in patients with diabetes mellitus is significantly higher than in patients without diabetes mellitus. Genetic factors are thought to play a role in the pathophysiological basis of the higher incidence of PD in diabetic patients. Further studies with larger series are needed for analyzing common genetic factors between PD and comorbid conditions related to PD.