Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda Ariscat ve Gupta risk skorlarının postoperatif pulmoner komplikasyonların öngörülmesinde etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of Ariscat and Gupta risk scores in the prediction of postoperative pulmonary complications in patients with chronic obstructive lung disease
- Tez No: 681030
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TOLGA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda Ariscat ve Gupta solunum yetmezliği risk indekslerinin postoperatif pulmoner komplikasyonlar (PPK)'ın saptanmasında etkinliklerini değerlendirmek ve bu indeksler ile hastane ve yoğun bakım yatış süreleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Elektif ve acil şartlarda toraks ve batın cerrahisi uygulanan, her iki cinsten 50 yaş üzeri, genel anestezi planlanan KOAH'ı olan 62 ve KOAH'ı olmayan 62 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif bakım ünitesinde Ariscat ve Gupta solunum yetmezliği risk skorları hesaplandı. Demografik veriler, hastane ve yoğun bakım ünitesi(YBÜ)yatış süreleri ve mekanik ventilatör desteği varlığıkaydedildi. Postoperatif 1.gün serviste solunum sistemi şikayetleri sorgulandı, 7. ve 30. günde hastaların yatışı devam ediyorsa solunum sistemi şikayetleri açısından tekrar değerlendirildi, taburcu olan hastalar telefonla aranarak sorgulandı. Yatış süreleri ve solunum komplikasyon varlığı kaydedildi. Gelişen pulmoner komplikasyonlar; solunum yetmezliği, plevral effüzyon, pnömoni, bronkospazm, pulmoner ödem, atelektazi ve pulmoner emboli olmak üzere kaydedildi. Bulgular:Yaşın 65'in üzerinde, cerrahi süresinin 3 saatten fazla, cerrahinin major, preoperatif SpO2'nin %90'nin altında ve operasyon tipinin acil olması PPK için bağımsız risk faktörü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of the Ariscat and Gupta respiratory failure risk indexes in the detection of postoperative pulmonary complications(PPC) in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD)and to determine the relationship between these indexes and hospital and intensive care unit(ICU) lengths of stay. Material and Method:Thoracic and abdominal surgery performed in elective and emergency conditions,scheduled for general anesthesia, 62 patients with COPD and 62 without COPD, of both sexes, over 50 years of agewere included in the study. Ariscat and Gupta respiratory failure risk scores were calculated in the preoperative care unit.Demographic data, hospital and ICU length of stay, and the presence of mechanical ventilator support were recorded. Respiratory system complaints were questioned on the first postoperative day, if the patients were hospitalized on the 7th and 30th days, they were re-evaluated in terms of respiratory system complaints. The discharged patients were questioned by phone. Length of stay and respiratory complicationsif it has evolved recorded. Respiratory failure, pleural effusion, pneumonia, bronchospasm, pulmonary edema, atelectasis and pulmonary embolism were recorded as developing pulmonary complications. Results: The independent risk factors for PPC were determined age over 65, duration of surgery more than 3 hour, major surgery, preoperative SpO2 below 90%, and emergence surgery.