Türkiye'ye göç etmiş İranlı ergenlerde sosyal kaygı ve okul bağlılığı
Social anxiety and school engagement in Iranian teenagers immigrant to Turkey
- Tez No: 681044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÖKÇE CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilinde, 13 ve 18 yaş aralığında öğrenim gören İranlı göçmen öğrencilerin sosyal kaygı ve okul bağlılığı durumlarını araştırmaktır. Ayrıca bu öğrencilerde sosyal kaygı ve okul bağlılığı düzeylerinin cinsiyet, sınıf, anadil ve maddi durumu gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma grubu Ankara ilinde 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören 96 kız ve 92 erkek olmak üzere toplam 188 İranlı göçmen öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada sosyal kaygı için La Gressa (1998) tarafından geliştirilen ve Ostovar ve Razaviyye (2013) tarafından geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan Sosyal Kaygı Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bunun yanısıra okul bağlılığı için Panaghi, Ahmadabadi, Mohammadi ve Mashhadi'nin (2010) geliştirdiği Okul Bağlılığı Ölçeği ve ayrıca öğrencilere yönelik veri toplama amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS aracığıyla Pearson Korelasyon ve Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda, İranlı göçmen öğrencilerin sosyal kaygı ve okul bağlılığı durumları orta düzeyde bulunmuştur. Bu sonuçlara göre sosyal kaygı ve okul bağlılığı arasında düşük düzeyde negatif yönde bir ilişki vardır. Araştırma sonuçları göçmen öğrencilerin sosyal kaygı düzeyinde cinsiyet ve maddi durum değişkenlerine göre anlamlı farklılığın olduğunu, fakat sınıf ve anadili değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir. Ayrıca okul bağlılığı düzeyinde cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olduğu, anadili ve maddi durum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the social anxiety and school engagement of Iranian immigrant students between the ages of 13 and 18 in Ankara. In addition, it was also examined whether the social anxiety and school Engagement levels of these students differed according to demographic variables such as gender, class, mother tongue and financial status. The research group consists of a total of 188 Iranian immigrant students, 96 girls and 92 boys, studying in the 7th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th grades in Ankara. In the study, the Social Anxiety Scale developed by La Gressa (1998) and whose validity and reliability studies were conducted by Ostovar and Razaviyye (2013) was used as a data collection tool. In addition, School Engagement Questionnaire developed by Panaghi, Ahmadabadi, Mohammadi, and Mashhadi (2010) was used for commitment to school, and a personal information form was used to collect data from students. Pearson Correlation and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) were used to analyze the data using SPSS. As a result of this research, the social anxiety and school engagement of Iranian immigrant students were found to be moderate. According to these results, there is a low-level negative relationship between social anxiety and school engagement. The results of the research show that there is a significant difference in the social anxiety level of immigrant students according to the variables of gender and financial status, but there is no significant difference according to the variables of class and mother tongue. In addition, it was found that there was a significant difference in the level of school engagement according to the variables of gender and class, but there was no significant difference according to the mother tongue and financial status variables.