Ortodontik ve periodontal tedavi amacıyla çekilmiş daimi premolar dişlerde mikro bilgisayarlı tomografi yardımıyla mine ve dentin dokusunun mineral yoğunlukları ile hacim değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 681093
  2. Yazar: ŞEMSETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; genç ve erişkin bireylerde ortodontik ve periodontal sebeplerle çekilmiş dişlerin mikro bilgisayarlı tomografi kullanılarak mine-dentin dokularının hacimlerinin ve mineral doku yoğunluklarının ölçülebilirliğini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Ortodontik ve periodontal problemler nedeniyle çekilmiş çürüksüz dişler kullanılmıştır. Dişler, Dicle Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran hastalardan elde edilmiştir. Dişler İnönü Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezinde mikro BT (Skyscan 1172, Bruker, Belgium) cihazıyla taranmıştır. Mikro BT ile taranan örneklerin görüntü verilerinin bilgisayar ortamında CTAn programı yardımıyla, mine, dentin dokularının hacimlerinin hesaplanması ve mineral yoğunlukları tespit edildi. Bulgular: Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda ortodontik tedavi amacıyla çekilmiş olan genç maksiller 1. premolar dişlerin (grup 1) mine ve dentin dokularının okluzal, orta, apikal bölge mineral yoğunluk değerleriyle, periodontal tedavi amcıyla çekilmiş olan dişler (grup 2) kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05). Ayrıca ortalama mine ve dentin dokusunun mineral yoğunluk değerleri kıyaslandığında istatistiksel bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The object of our study is; demonstrate the measurement of the volume of enamel-dentine tissues and the mineral tissue densities using micro CT of teeth extracted by orthodontic and periodontal reasons in young and adult individuals. Materials and Method: Non-decayed teeth are used which are extracted for orthodontics reasons or periodontal problems. The teeth are supplied from patients consulted to Dicle University. Examples are scanned by the micro BT which is located in İnönü University. Enamel dentin tissue volumes are calculated and mineral densities are confirmed. Results: As the result, comparisons between the study groups, there isn't statistically difference between occlusal, middle, apical mineral density values of enamel – dentin tissues belonging to young maxillary 1st premolar teeth which are extracted due to orthodontics treatments (Group 1) and the which are extracted due to periodontal treatments (Group 2). Besides there isn't statistical difference when the means of densities of enamel and dentin tissue are compared among the groups.