International political economy of neoliberal structuration of Turkish electricity market
Türkiye elektrik piyasasındaki neoliberal yapılanmanın uluslararası siyasi ekonomisi
  1. Tez No: 681106
  2. Yazar: SERHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Tez, Türkiye elektrik piyasasının neoliberal yapılandırılmasına, uluslararası siyasi ekonomi ve yapısal güç pencerelerinden odaklanmakta, serbestleşmenin başlamasının dış ve iç sebepleri arasındaki ilişkiyi analiz etmekte, serbestleşme sürecinin tamamlanmasının önündeki engelleri tanımlamakta ve elektrik piyasası serbestleşmesinin başlangıç ve duraklama evreleri arasındaki farklılıkları incelemektedir. Küresel güç yapılarındaki değişimlerin, Türkiye'nin iç enerji politikası tercihlerini neden ve ne kadar etkilediği cevaplanmaktadır. Diğer bir deyişle, enerji sektörüne dair iktisadi bir politikanın, uluslararası siyasi ekonomik belirleyicileri, küresel güç yapıları penceresinden keşfedilerek, gelişen bir ülkedeki elektrik piyasası serbestleşmesinin dış ve iç siyasi ekonomik özelliklerine ve uluslararası sistemdeki güç yapılarının dönüştürücü etkilerine, enerji çalışmaları literatüründe ihtiyaç duyulan teorik temelli pratik bir yaklaşım sunulmaktadır. Türkiye'nin uluslararası siyasi ekonomideki yeri ve Türkiye'nin iç enerji siyaeti hakkında çıkarımlar da yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on neoliberal structuration of the Turkish electricity sector from the combined perspective of international political economy and structural power; analyses the relationship between external and internal root causes of introduction of liberalisation, defines obstacles before completion of liberalisation process, and examines differences between introduction and stagnation phases of Turkish electricity liberalisation. It examines why and to what extent do changes in global power structures influence domestic energy policy preferences of Turkey. In other words, political economic determinants of an economic policy in energy sector will be explored, through lens of global power structures. Thus, a theoretically-informed practical approach to external and internal political economic features of electricity liberalisation process in a typical developing country and to transformative power structures in international system is presented which is strongly needed in energy studies literature. Besides, implications about Turkey's place in the international political economy and Turkey's domestic energy policy are made.