Acil servisteki sağlık çalışanlarının COVID-19 antikor düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of COVID-19 antibody levels of health workers in emergency department
  1. Tez No: 681166
  2. Yazar: SELİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada pandemi hastanesi olarak hizmet veren üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastanesinin acil servisinde çalışan sağlık personelinin SARS-CoV-2 virüsü ile temas durumları, COVID-19 enfeksiyonu geçirip geçirmeme durumlarının antikor düzeyleri çalışılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde çalışan 24 doktor ve 55 hemşire ile sağlık çalışanı olmayan 73 kişilik kontrol grubunun COVID-19 geçirme durumları ve SARS-CoV-2 IgG düzeyleri incelenmiştir. Bulgular: Acil servis çalışanlarının COVID-19 test sonuçları incelendiğinde, %39,2'sinde sadece PCR, %7,6'sında sadece BT, %10,1'sinde hem PCR hem BT pozitifken, %43'ünün hem PCR hem de BT sonucu negatifti. Kontrol grubunun %13,7'sinde PCR pozitifdi.
Özet (Çeviri)
Aim. In this study; It was aimed evaluate the contact status of the healthcare personnel working in the emergency department of the tertiary education and research hospital serving as a pandemic hospital with the SARS-CoV-2 virus and it is also aimed to observe whether they had COVID-19 infection by studying their antibody levels. Method. In this study, COVID-19 transmission status and SARS-CoV-2 IgG levels of 24 doctors and 55 nurses working in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Emergency Service and a control group of 73 non-healthcare workers were examined. Results. When the COVID-19 test results of the emergency service workers were examined, only PCR was positive in 39.2%, only CT in 7.6%, both PCR and CT were positive in 10.1%, while both PCR and CT results were negative in 43%. PCR was positive in 13.7% of the control group. Compared with the control group, female rate prevalence (57% vs.