Obez adolesanlarda beslenme şekli, Aile yaşam kalitesi ve depresyon durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition style, family quality of life, and depression of obese adolescents
- Tez No: 681165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, obez adolesanlarda beslenme şekli, aile yaşam kalitesi algısı ve depresyon durumlarının değerlendirilmesidir. Metod: Bu araştırma tek merkezli kesitsel tipte bir çalışma olup, İzmir Tepecik EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniklerinde obezite tanısı olan (n=78) ve normal kilolu adolesanların (n=114) katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Olguların beslenme alışkanlıkları (ABAKL), aile yaşam kalitesi algısı (BCAYKÖ) ve depresyon durumları (PHQ-2) sorgulanmıştır. Obezite gelişiminde beslenme farklılıklarını incelemek için beslenme envanteri, aile yaşam kalitesini değerlendirmek için Beach Center Aile Yaşam Kalitesi ölçeği (BCAYKÖ), depresyon değerlendirilmesi için Çocuklar İçin Kısa Depresyon Envanteri (PHQ-2) kullanılmıştır. Bulgular: Erkek adolesanlar arasında obezite sıklığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (%54'e %33, p = 0,003).
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was to evaluate the diet, perception of family life quality, and depression in obese adolescents. Method. This study was a single-center, cross-sectional study, and was carried out with the participation of adolescents with a diagnosis of obesity (n = 78) and normal weight (n = 114) in İzmir Tepecik EAH Child Health and Diseases Clinics. Nutritional habits (ABAKL), perception of family life quality (BCAYKÖ) and depression status (PHQ-2) were questioned. Results. The frequency of obesity was statistically significantly higher among male adolescents (54% vs 33%, p = 0.003).