A study on performance evaluation of relief wells downstream of embankment dams
Dolgu barajların mansabındaki düşürme kuyularının performanslarının değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 681241
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, DOÇ. DR. MELİH ÇALAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, Yozgat, Türkiye'de bulunan Oğulcuk Barajının temelindeki sızıntı problemini önleme yöntemlerinin performansları araştırılmıştır. Analizde kararlı durum sızıntı modellemesi kullanılmıştır. Düşürme kuyusu çapının, yerinin ve aralık parametrelerinin etkisi birbiriyle karşılaştırılmış ve ayrıca kesme duvarları, çekirdek hendekleri ve örtülü kesme duvarları ile karşılaştırılmıştır. Bu kesme yöntemlerinin farklı varyasyonları da tartışılmış, birbirleriyle ve düşürme kuyularıyla performansları karşılaştırılmıştır. Düşürme kuyularının performansları maliyet açısından da değerlendirilmiştir. Genel olarak, karşılaştırılan sızıntı önleme yöntemleri arasında, sızıntı önleme açısından, düşürme kuyularının daha iyi bir performansa sahip olduğu ve sızıntıyı önlemek ve barajları temel sızıntısının tehlikeli etkilerinden korumak için kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the performances of reduction methods of the seepage problem at the foundation of a real embankment dam, Oğulcuk Dam located in Yozgat, Turkey. The steady-state seepage modeling is used in the analysis. The variation of relief wells inner diameter, location and spacing parameters are compared with each other and are also compared with different alternatives, such as cutoff walls, core trenches, and cutoff walls with blankets. Different variations of those methods i.e. locations and depths are also discussed and compared with each other and relief wells. Performances of relief wells are also compared in terms of cost. In general, it is presented that between the compared reduction methods of seepage, relief wells has a better performance and can be used as a remedial measure to protect the alluvial foundation and toe of embankment dams from the hazardous effects of foundation seepage.