Quantitative seismic interpretation and reservoir characterization of Akçakoca production field at western black sea, Turkey
Akçakoca üretim sahasının kantitatif sismik yorumu ve rezervuar karakterizasyonu batı karadeniz, Türkiye
- Tez No: 681240
- Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN KARAHANOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ARDA ÖZACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ekonomik bir gaz sahası olmasının yanı sıra Eosen yaşlı Kusuri Formasyonunda yer alan çoklu kumtaşı rezervuarlarıyla temsil edilen ve derin deniz türbiditik sistemi ile karakterize edilmiş olan Akçakoca sahası Türkiye'nin Batı Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Heterojen yapıdaki rezervuarların sismik rezervuar karakterizasyonu ve sismik tabanlı sayısal metotların entegrasyonu en temel problemdir. Bu sebeple, Akçakoca üretim sahasında detaylı 2B/3B sismik yorum ve 3B rezervuar karakterizasyonu çalışması yürütülmüştür. Rezervuar modelinin ikincil veri ile sınırlandırılması amacıyla, kuyu logu kaya fiziği, genlik-offset ve empedans ters çözümü çalışması yapılmıştır. Fasiyes, kayaç özellikleri ve sismik arasındaki olası ilişki istatistiksel teknikler kullanılarak fasiyesler arası ve fasiyes içerisindeki heterojen yapıyı anlamak için kullanılabilir. Bu yaklaşım bize en olası fasiyes dağılımı ve petrofizik özellikleri sismikten tahmin etmemize olanak sağlar. Uygulanan metotlar temelde çözümü zor kapanları tariflemedeki ve karmaşık çökelim sistemlerindeki çoklu rezervuarları sismik yardımıyla karakterizasyonundaki yeteneğimizi arttırır. Bununla birlikte ikincil datanın nasıl ilişkilendirildiği de oldukça önemlidir. Bu sebeple iki temel jeo-istatistik simülasyon algoritması uygulanmış ve test edilmiştir. Bunlardan ilki fasiyesler için Ardışık İndikatör Simülasyonu (AİS) ve diğeri ise petrofizik özellikler için Ardışık Gaussian Simulasyonu (AGS). Sismik yorum sonuçları, bölgedeki Eosen sıkışmasının zamanlaması reservoir fasiyeslerini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Rezervuarların jeo-istatistiksel modellenmesi sismik veri ile ilişkilendirilmiş stokastiksel olarak sınırlandırılmış gazlı kumtaşı fasiyeslerinin tariflenmesine yardım etmiştir.
Özet (Çeviri)
Located in Western Black Sea, Turkey, Akcakoca Field is characterized by a deep water turbidite system, whose multiple reservoir sands represent the Kusuri Formation of Eocene aged and include a gas field of economic interest. Conducting seismic reservoir characterization and its integration with seismic based quantitative methods is the major challenge in these highly heterogeneous reservoirs. Therefore, a detailed 2D/3D seismic interpretation and 3D reservoir characterization are conducted in the Akçakoca Production Field. In order to constrain the reservoir model with secondary data, several quantitative techniques are applied such as well-log rock physics, Amplitude Versus Offset (AVO) and impedance inversions. A probabilistic link between facies, rock properties, and seismic can be obtained by using statistical techniques to account for heterogeneity within and between facies. This approach allows to predict the most likely facies distribution and to determine petrophysical properties from the seismic data. The applied methodologies ultimately improve the ability to delineate subtle traps and to characterize multiple reservoirs in complex depositional systems from seismic data. Furthermore, the way of integration of the secondary data is also important. For this reason, two main geostatistical simulation algorithms are applied and then tested one of which is Sequential Indicator Simulation (SIS) for facies, and other one is Sequential Gaussian Simulation (SGS) for petrophysical properties. Results of the seismic interpretation suggest that timing of the Eocene compression in the region significantly affects reservoir facies. Moreover, geostatistical modeling of reservoirs helps to delineate spatially correlated and stochastically constrained gas bearing sandstone facies from surroundings.