Acil servis hemşirelerinin kadına yönelik şiddet belirtilerini tanımasının ahlaki duyarlılık ile ilişkisi
The relationship of emergency nurses' diagnosis of symptoms of violence towards women and ethical sensitivity
  1. Tez No: 681253
  2. Yazar: GÖKHAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞAH BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
acil servis hemşirelerinin kadına yönelik şiddet belirtilerini tanımasının ahlaki duyarlılık ile ilişkisi Giriş ve Amaç: Acil servisler, kadına yönelik şiddet ile en çok karşılaşılan birimdir. Acil serviste çalışan hemşireler, delilleri ilk gören ve gözlem yetenekleri ile olayı karşıdan süzen meslek grubundadır. Bu çalışma acil serviste çalışan hemşirelerin, kadına yönelik şiddet belirtilerini tanımada bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi ve bunun ahlaki duyarlılık ile ilişkisinin olup olmadığını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışmanın örneklemini Tokat Kamu Hastaneleri Başkanlığına bağlı ikinci basamak sağlık tesislerinde ve GOP Üniversitesi Sağlık Uygulama Araştırma Hastanesi Acil Servislerinde görev yapan hemşireler oluşturdu. Veriler, acil servis hemşirelerinin sosyo-demografik özelliklerini içeren anket formu, Hemşire, Ebe ve Hekimlerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Anket ile Ahlaki Duyarlılık Anketi kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP OF EMERGENCY NURSES' DIAGNOSIS OF SYMPTOMS OF VIOLENCE TOWARDS WOMEN AND ETHICAL SENSITIVITY Introduction and Objective: Emergency services are the units most frequently encountered with violence against women. Nurses working in the emergency room are in the profession group who see the evidence first and screen the event with their observation skills. In this study, it is aimed to see the relation ship of emergency nurses' diagnosis, attitude, and response for symptoms of violence towards women and its ethical consequences. Materials and Methodology: The sample of this cross-sectional and descriptive study consisted of nurses working in the secondary health facilities affiliated to the Presidency of Tokat Public Hospitals and GOP University Health Practice and Research Hospital Emergency Services. Relevant data was collected by the help of several instruments such as questionnaire for socio-demographic structure of the nurses, questionnaire for Diagnosing Symptoms of Violence Towards Women, and questionnaire for Ethical Sensitivity. In the evaluation of the data, mean ± standard deviation, allocation of percentages, t-test and Anova test were used.