Akut pankreatit olan hastaların serumunda sitokinlerin, biyokimyasal parametrelerin ve oksidatif stres seviyelerinin çalışması
Investigation of cytokines, biochemical parameters, and oxidative stress levels in serum of patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 681252
  2. Yazar: ORUÇ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Akut pankreatit insidansında dünya çapında bir artış olmuştur. AP acil tedavi gerektiren, morbidite ve mortalite ile ilişkili önemli gastrointestinal sistem bozukluklarından biridir. Patogenezde ve hastalığın seyrinde sitokinlerin, oksidatif stresin ve diğer biyokimyasal parametrelerin rolünün araştırılması, hastalık sürecinin ve terapötik değerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışmada serum sitokin düzeyleri (TNF-α, IL-1, IL-6, IL-10, IL-21, NO, CRP), biyokimyasal parametreler (Aquaporin-1, Hepsidin, Fe, Zn, Cu) ve akut hastalarda oksidatif stres parametreleri (TAS, TOS, OSI) belirlendi. Çalışılan parametreler arasındaki korelasyon tartışıldı. Bulgular: Akut pankreatitli hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, çalışılan tüm parametreler istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05) anlamsız bulundu. Bundan dolayı parametrik olmayan bir test (nonparametrik) olan Mann Whitney U testi, hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için uygun bulunmuştur. Parametreler arasındaki ilişki için Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Parametrelerdeki negatif ve pozitif korelasyonlar AP'deki benzer çalışmalara yakın sonuçlar vermiştir. Sonuç: Akut pankreatitin patofizyolojik süreçlerinde proinflamatuar ve düzenleyici sitokinler önemli bir role sahiptir. Akut pankreatit tanısında birlikte ele alındığında yardımcı olabilecek aquaporin-1, hepsidin, lipaz ve amilaz gibi oksidatif stres parametrelerinde ve önemli biyokimyasal parametrelerde belirgin artış vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: There has been an increase in the incidence of acute pancreatitis worldwide. It is one of common disorders of the gastrointestinal tract associated with significant morbidity and mortality requiring emergency treatment. The investigation of the role of cytokines, oxidative stress and other biochemical parameters in the pathogensis and course of disease may contribute to in better understanding the disease process and therapeutic value. In this study, serum levels of cytokines (TNF‐α, IL-1, IL-6, IL-10, IL-21, NO, CRP), biochemical parameters (Aquaporin-1, Hepcidin, Fe, Zn, Cu) and oxidative stress papameters (TAS, TOS, OSI) were determined in patients with acute. Correlation between studied parameters were discussed. Materials and Methods: From March 1, 2019 to March 1, 2020, patients with acute pancreatitis admitted to Harran University Medical Faculty Internal Medicine Department were enrolled in this study. The mean age of the patient group in our study was 55.00 ± 22.37 years, the mean value of amylase was 811.23 ± 742.64 U/L, and the mean value of lipase was 1404.69 ± 1900.99 U/L. The mean age of the control group in our study was 46.43 ± 13.51, the mean value of amylase was 77.70 ± 32.53 U/L, and the mean value of lipase was 87.60 ± 37.27 U / L. In our study, serum levels of IL-1, IL-6, IL-10, IL-21, TNF‐α, T-AOC, TOS, aquaporin-1 and hepcidin were determined by ELISA method while serum levels of NO, iron, zinc and copper were determined by spectrophotometric method. CRP was measured using the immunoturbidimetric method.