1923-1960 döneminde sosyal, siyasi, ekonomik açıdan Balıkesir
  1. Tez No: 681283
  2. Yazar: AHMET SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışma Balıkesir şehir merkezinde 1923-1960 yıllarını kapsayan cumhuriyetin ilk yılları sayılabilecek döneminde yaşanan gelişmelerin etraflıca incelenmesi amacıyla bu dönemle ilgili kapsamlı bilgi ve belgelere ulaşarak bunları taramak ve Balıkesir şehir merkezinin bu dönemini anlamaya çalışmak amacıyla yapılan bir çalışmadır. Çalışmadaki esas amaç Balıkesir şehir merkezinde 1923-1960 yılları arasında meydana gelen değişim ve gelişmeleri analiz ederek, şehrin detaylı biçimde çalışılmamış olan bu dönemine ait tarihinin ortaya çıkarılması ve yazılması olarak belirlenmiştir. Balıkesir birçok bakımdan özel bir ildir. Kurulduğu dönemden itibaren bölgesinde etkili olan bir beyliğin başkentliğini yapmış, dağılma sürecinde ise ilhak olduğu Osmanlı Devletinin gelişmesi ve güçlenmesinde önemli rol oynamıştır. Konumundan dolayı dinamik ve transit bir Pazar ve ticaret şehri olan Balıkesir cumhuriyetin ilk yıllarında, ülkemizin hem toprak hem de nüfus olarak büyük şehirlerinden biri durumundadır. Balıkesir şehriyle bağlantılı ya da şehir tarihi olarak yapılan çalışmalar daha çok özel, sınırlılıkları olan konular seçilerek yapılan çalışmalar şeklindedir.(Balıkesir Basın Tarihi, Balıkesir Spor Tarihi gibi). Yapılan çalışmalarda bu dönemle ilgili dolaylı olarak bilgi verilse de doğrudan 1923-1960 döneminde Balıkesir şehir merkezi konu edilerek çalışılmamıştır. Konu olarak ilgili dönem seçilerek yapılan çalışma olmaması nedeniyle, yapılan çalışma ilk olma özelliği taşımaktadır. Yapılan çalışmalar daha çok Balıkesir ilinin Osmanlı Devleti klasik ve son dönemleri ile milli mücadele dönemini kapsayan çalışmalardır. Dolayısıyla cumhuriyetin ilk dönemleri sayılabilecek olan bu yılların yaşadığımız dönemle olan ilişkisinin sağlanmasına ve boşluğu hissedilen bir dönemle günümüz arasında bir bağlantı kurulmasına çalışılan çalışma bu yönüyle önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to examine the developments in Balikesir city center by accessing comprehensive information and documents about this period in order to examine the developments in the early republic period covering the years 1923-1960 in Balıkesir city center. The main purpose of the study was determined by analyzing the changes and developments that took place between 1923-1960 in the city center of Balıkesir, revealing and writing the history of this period of the city, which was not studied in detail. Balıkesir is a special province in many respects. Since its foundation, it has been the capital of a principality that has been influential in its region, and has played an important role in the development and strengthening of the Ottoman State, which it annexed during the disintegration process. Balıkesir, which is a dynamic and transit market and trade city due to its location, was one of the major cities of our country, both in terms of land and population, in the first years of the republic. The studies related to the city of Balıkesir or carried out as a city history are mostly studies that are made by selecting special topics with limited limitations (such as Balıkesir Press History, Balıkesir Sport History.) Not studied by subject. Since there is no study done by selecting the relevant period as the subject, the study carried out is the first feature. The studies carried out are mostly studies involving the classical and final periods of the Ottoman Empire and the period of national struggle in the province of Balıkesir. Therefore, the study, which aims to establish the relationship between these years, which can be considered as the first periods of the republic, and to establish a connection between a period where the gap is felt and today, is important in this respect.