Obstrüktif/nonobstrüktif hipertrofik kardiyomiyopatide sol/sağ ventrikül uzun eksen fonksiyonlarının doku doppler tekniği ile karşılaştırması
Comparison of long axis functions of left/right ventricle with tissue doppler technique in obstructive/nonobstructive hypertrophic cardiomyopathy
- Tez No: 681284
- Danışmanlar: UZMAN TUNA TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Hipotez: Hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda sol ventrikül çıkış yolu gradiyentinin varlığı ve derecesine bağlı olarak sol ve sağ ventrikül miyokardiyal velosite ölçümlerinin farklılık göstereceği düşünülmektedir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda doku Doppler görüntüleme tekniği kullanılarak hipertrofik kardiyomiyopatinin obstrüktif ve nonobstrüktif formları arasında sol ve sağ ventrikül anüler velosite ölçümleriyle diyastolik ve sistolik fonksiyonların karşılaştırılması ve sol ventrikül çıkış yolu gradiyentinin sol ventrikül fonksiyonlarının yanısıra sağ ventrikül fonksiyonları üzerine etkisinin de araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Klinik ve ekokardiyografik olarak hipertrofik kardiyomiyopati tanısı konmuş 11 nonobstrüktif ve 25 obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati olmak üzere toplam 36 hasta ardışık olarak çalışmaya dahil edildi. Yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 24 sağlıklı gönüllüden kontrol grubu oluşturuldu. Transtorasik ekokardiyografi ile parasternal, apikal ve subkostal pencerelerden konvansiyonel M-mod, 2-D, pulsed wave, renkli Doppler ve pulse wave doku Doppler kullanılarak sol ve sağ ventrikül diyastolik ve sistolik fonksiyonları değerlendirildi. Bulgular: Hipertrofik kardiyomiyopati grubunda kontrol grubuna göre transmitral erken ve geç diyastolik pik dalga velositeleri düşük, deselerasyon ve izovolümik relaksasyon zamanı uzun saptandı. Transtrikuspid erken diyastolik pik dalga velositeleri düşük saptanmıştır. Doku Doppler ekokardiyografi incelemede mitral septal, lateral ve triküspit anülüs köşelerinden ölçülen sistolik ve diyastolik velositelerde obstrüktif ve nonobstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ise obstrüktif ve nonobstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati gruplarında sol ve sağ ventrikül sistolik ve diyastolik disfonksiyonu saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma hipertrofik kardiyomiyopatinin her iki formunda da sistolik ve diyastolik sol ve sağ ventriküler fonksiyonlarının belirgin olarak bozulduğunu ve bu bozulmanın sol ventrikül çıkış yolu gradiyentinden bağımsız olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and hypothesis: Left and right ventricular myocardial velocity measurements has been thought to be differ in patients with hypertrophic cardiomyopathy depending on the presence and degree of left ventricular outflow tract gradient. In the light of this information, we aimed to compare left and right ventricular annular velocity measurements and diastolic and systolic functions, also investigate the effect of left ventricular outflow tract gradient on left and right ventricular functions by using tissue Doppler imaging in obstructive and nonobstructive forms of hypertrophic cardiomyopathy. Material and method: Clinically and echocardiographically diagnosed 36 hypertrophic cardiomyopathy patients including 11 nonobstructive and 25 obstructive were consecutively included in the study. Age and gender matched 24 healthy volunteers were included in the control group. In transthoracic echocardiography left and right ventricular diastolic and systolic functions were evaluated with conventional M-mode, 2-D, pulsed wave, color Doppler and pulsed wave tissue Doppler technique from parasternal, apical and subcostal windows. Findings: Transmitral early and late diastolic peak wave velocities were lower, deceleration and isovolumic relaxation times were longer in the hypertrophic cardiomyopathy group compared to the control group. Transtricuspid early diastolic peak wave velocities were found to be low. No statistically significant difference was found in mitral septal, lateral and tricuspid annulus systolic and diastolic velocities in tissue Doppler echocardiographic examination between obstructive and nonobstructive hypertrophic cardiomyopathy groups. In obstructive and nonobstructive hypertrophic cardiomyopathy group, left and right ventricular systolic and diastolic dysfunction were detected compared to control group. Results: This study shows that left and right ventricul systolic and diastolic functions are significantly impaired on both forms of hypertrophic cardiomyopathy and this impairment is independent of the ventricular outflow tract gradient.