Ortaokul düzeyi 'Güneş Sistemi ve Ötesi' ünitesinin bilim oyuncakları ile zenginleştirilmiş etkinliklerle öğretiminin bazı değişkenlere etkisi
The effects of scientific toys enriched activities related to 'Solar System and Beyond' in the secondary level on some variables
  1. Tez No: 681312
  2. Yazar: BURCU GELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY KIRBAŞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu araştırmanın amacı;“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesinin bilim oyuncakları ile zenginleştirilmiş istasyonlarda öğrenme tekniği temelli etkinlikler ile öğretiminin ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarı, öğrenmeye ilişkin motivasyonel stratejiler, yansıtıcı düşünme, uzay bilimlerine ilişkin merak ve ilgi düzeyleri ile bilim oyuncaklarına yönelik görüşlerine etkilerinin belirlenmesidir. Bu araştırmanın çalışma grubunu; 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ilindeki bir devlet ortaokulunda 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören 72 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada kullanılan nicel veri toplama araçları;“Güneş Sistemi ve Ötesi Başarı Testi”,“Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği”,“Yansıtıcı Düşünme Ölçeği”,“Uzay Bilimlerine İlişkin Merak ve İlgi Ölçeği”ve“Bilim Oyuncaklarına İlişkin Görüş Ölçeği”dir. Bu araştırmada kullanılan nitel veri toplama aracı görüşme verileridir. Uygulama 12 ders saati sürmüştür. Bu çalışmanın sonucunda;“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesinin bilim oyuncakları ile zenginleştirilmiş istasyonlarda öğrenme tekniği temelli etkinlikler ile öğretiminin; ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarı, öğrenmeye ilişkin motivasyonel stratejiler, yansıtıcı düşünme, uzay bilimlerine ilişkin merak ve ilgi düzeyleri ile bilim oyuncaklarına yönelik görüşlerine olumlu yönde etki ettiği bulunmuştur. Bununla birlikte, nitel verilerin nicel verileri desteklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of teaching the“Solar System and Beyond”unit with learning technique-based activities at stations enriched with science toys on the academic achievement, motivational strategies for learning, reflective thinking, curiosity and interest levels about space sciences, and their views on scientific toys. The study group of this research consists of 72 students studying at the 7th grade level in a public secondary school in Istanbul in the 2019-2020 academic year. Quantitative data collection tools used in this study are“Solar System and Beyond Achievement Test”,“Motivational Strategies for Learning Scale”,“Reflective Thinking Scale”,“Space Sciences Curiosity and Interest Scale”and“Science Toys Opinion Scale”. The qualitative data collection tool used in this study is interview data. The application lasted for 12 lesson. As a result of this study, the teaching of the“Solar System and Beyond”unit with learning technique-based activities at stations enriched with science toys; It has been found that secondary school seventh grade students have a positive effect on academic achievement, motivational strategies for learning, reflective thinking, curiosity and interest levels about space sciences, and their views on science toys. In addition to this, it was determined that the qualitative data supported the quantitative data.