Tokat ilindeki acil servislerde çalışmakta olan sağlık çalışanlarının triyaj bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the triage knowledge level of healthcare professionals working in emergency departments in Tokat
  1. Tez No: 681311
  2. Yazar: MUSTAFA GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞAH BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Triaj acil servislere başvuran hastaların, hastalıkları ile ilgili şikâyetleri, belirtilerin şiddeti ve tıbbi durumlarının aciliyeti göz önüne alınarak tabip veya bu konuda eğitim almış sağlık personeli tarafından yapılan öncelik belirleme işlemini ifade eder. Bu çalışmanın amacı Tokat ilindeki acil servislerde çalışmakta olan sağlık çalışanlarının triyaj bilgi düzeyinin saptanmasıdır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmanın evrenini, Tokat ilinde çalışmakta olan sağlık çalışanları oluşturmaktaydı. Çalışmada, literatürde var olan bir ''Anket Formu'' kullanıldı. Gereken izinler alındıktan sonra, Tokat il sağlık müdürlüğü araştırma taleplerinin değerlendirme komisyonundan alınan onay doğrultusunda uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde oran, ortalama (x), standart sapma (SS), Mann Whitney U test ve Kruskall Wallis test kullanıldı. P < 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya toplamda 222 gönüllü sağlık çalışanı alındı. Elde edilen bulgularda, cinsiyet farkının triyaj puanı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ve anlamlı bir farkın olmadığı belirlendi (p= 0,117). Medeni durumun ise triyaj bilgi puanını anlamlı olarak etkilediği belirlendi (p=0,001). Sağlık çalışanlarının eğitim durumuna göre triyaj bilgi puanın dağılımına bakıldığında, meslek hayatında veya eğitim sırasında triyaj ile ilgili eğitim alan ya da almayan sağlık çalışanları arasında anlamlı bir fakın olmadığı tespit edildi (p=0,076). Kırmızı, Sarı, Yeşil ve bütün alanlarda çalışan sağlık çalışanlarının triyaj bilgi puanı dağılımında anlamlı bir farkın olduğu belirlendi (p=0,039). Sonuç: Bu çalışma ile acil serviste çalışmakta olan sağlık çalışanlarının triyaj hakkında bilgi ve becerilerini sorgulamaları gerektiği ortaya konulmuştur. Kurum içerisinde hizmet içi eğitim, seminer veya konferanslarla bilgilerin güncellenmesi çok önemi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Triage refers to the process of prioritization made by a physician or healthcare personnel trained in this regard, taking into account the complaints about their illnesses, the severity of the symptoms and the urgency of their medical conditions.The aim of this study is to determine the triage knowledge level of healthcare workers working in emergency services in Tokat. Material and Method: The population of this descriptive study consists of healthcare professionals working in Tokat. In the study, a“Questionnaire Form”existing in the literature was used. After the necessary permissions were obtained, it was applied in accordance with the approval obtained from the evaluation commission of the research requests of Tokat provincial health directorate. Ratio, mean (x), standard deviation (SD), Mann Whitney U test and Kruskall Wallis test were used to evaluate the data.