Gelişimsel riskleri olan ve olmayan 6-36 ay arası çocukların annelerinin gelişim bilgisinin değerlendirilmesi
Developmental knowledge levels of mothers of children between 0-36 months admitted to the hospital
  1. Tez No: 681349
  2. Yazar: NİZAMİ AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu tez araştırmasının amacı, hastaneye başvuran 6-36 ay arası çocukların annelerinin gelişim bilgisi düzeyini değerlendirmek ve annelerin bilgi düzeylerini, çocuklarında süreğen sağlık sorunu, gelişimsel gecikme ve ekran maruziyeti gibi gelişimsel risklere sahip olma durumuna göre belirlemektir. Ayrıca hastaneye başvuran çocukların annelerinin bilgi edinme yollarının öğrenilmesi de amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya süreğen bir sağlık sorunu olan veya akut gelişen bir sağlık sorunu nedeniyle İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran, yaşları 6-36 ay arasında değişen, 178 çocuk ve bu çocukların annesi katılmıştır. Annelere“Ailelerin Gelişim Bilgisi Ölçeği”(AGBÖ) uygulanmış, çocukların gelişimi Uluslararası Gelişimi İzleme ve Destekleme Rehberi (GİDR) ile değerlendirilmiştir. Ailelerin bilgi öğrenme yolları ve çocukların ekran maruziyeti, sosyodemografik bilgilerle birlikte sorulmuştur. Bulgular: Örneklemi oluşturan çocuklar arasında süreğen sağlık sorunları olanların sayısı 84'tür (%47,2). Çocukların 62'sinde (%34,8) 1 veya daha fazla alanda destek gerektiren gelişimsel gecikmeler saptanmıştır. Ekran maruziyeti olan çocuk sayısı 90'dır (%50,6). Annelerin gelişim bilgisi toplam puan ortalaması 18,4±6,5 (en yüksek 40 üzerinden) bulunmuştur. Eğitim düzeyinin gelişim bilgisinin en önemli belirleyicisi olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this thesis research is to evaluate the developmental knowledge level of the mothers of children aged 6-36 months admitted to the hospital and to determine the knowledge level of the mothers according to their children's developmental risks such as chronic health problems, developmental delay and screen exposure. In addition, it was aimed to learn the ways of obtaining information for the mothers of the children who applied to the hospital. Material and Methods: This study is a cross-sectional study involving 178 children aged 6-36 months and their mothers who applied to İnönü University Turgut Özal Medical Center Child Health and Diseases clinic due to a congenital or acquired chronic health problem or an acute health problem.“Caregiver Knowledge of Child Development Inventory ”(CKCDI) was applied to mothers and the International Guidance for Monitoring and Supporting Development (GIDR) was administered to the children participating in the study. Results: The number of the children with chronic health problems among the children in the sample is 84 (47.2%). Developmental delays requiring support in 1 or more areas were found in 62 (34.8%) of the children. The number of children with screen exposure is 90 (50.6%). The total score average of the mothers' development knowledge was found to be 18.4 ± 6.5 (the highest score is 40). Education level was found to be the most important determinant of developmental knowledge (p 0.05).