Kastrasyon yapılan köpeklerde cerrahi deneyimin postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of surgical experience on postoperative pain in castrated dogs
- Tez No: 681367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; deneyimli ve deneyimsiz cerrahlar tarafından gerçekleştirilen kastrasyonlar sonrasında cerrahi deneyimin postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, Afyon Kocatepe Üniversitesi Hayvan Araştırma ve Uygulama Merkezine kastrasyon amacıyla getirilen, klinik olarak sağlıklı 16 erkek köpek (klinik olgular) kullanıldı. Köpekler, 8'i deneyimsiz cerrah grubu ve 8'i deneyimli cerrah grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışma kapsamında bütün köpekler, 0,3 mg/kg midazolam ve 0,2 mg/kg dozda butorfanolün intravenöz yolla verilmesiyle premedike edildi. Premedikasyondan sonra, 4 mg/kg dozda propofol intravenöz yolla bolus uygulanarak anestezi indüksiyonu sağlandı ve genel anestezi % 2 isofluran ve oksijen karışımı ile devam ettirildi. Köpeklere, gruplarına göre deneyimli veya deneyimsiz cerrahlar tarafından kastrasyon işlemi uygulandı. Her bir hayvanın ağrı değerlendirilmesi, postoperatif 0, 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 12 ve 24. saatlerde Modifiye Melbourne Ağrı Skalası'na göre yapılarak veriler kaydedildi. Aynı zamanda anestezi öncesi ve postoperatif 0, 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 12 ve 24. saatlerde serum kortizol düzeyinin belirlenebilmesi için kan örnekleri alındı. Çalışmada, ağrı skorlarının deneyimli ve deneyimsiz cerrahi grubunda yükseldiği, deneyimsiz cerrahi grubunda ağrı skorlarlarının deneyimli cerrahi grubuna göre daha yüksek seyrettiği belirlendi. Deneyimsiz cerrahi grubunda postoperatif dönemde kortizol seviyelerinin, deneyimli cerrahi grubuna göre daha yüksek seyrettiği gözlendi. Sonuç olarak, köpeklerde deneyimli cerrahlar tarafından yapılan kastrasyonlarda, deneyimsiz cerrahlar tarafından gerçekleştirilen kastrasyonlara göre postoperatif ağrının daha az olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of surgical experience on postoperative pain after castration performed by experienced and inexperienced surgeons. In the study, 16 clinically healthy male dogs referred to Afyon Kocatepe University Animal Research and Application Center for castration purposes were used. Dogs were randomly divided into two groups: 8 inexperienced surgeon group and 8 experienced surgeon group. All dogs were premedicated by IV administration of 0.3 mg/kg midazolam and butorphanol at a dose of 0.2 mg / kg in the study. After premedication, 4 mg / kg dose of propofol was administered intravenously to provide induction of anesthesia and general anesthesia was achieved with a mixture of 2% isoflurane and oxygen. Castration procedure was applied to the dogs by experienced or inexperienced surgeons according to their groups. Pain assessment of each animal according to the Modified Melbourne Pain Scale was performed and pain scores were recorded at postoperatively at the 0, 0.5, 1, 2, 4, 6, 8, 12 and 24th hours. Also, blood samples were taken to determine the serum cortisol level during pre-anesthesia and postoperative 0, 0.5, 1, 2, 4, 6, 8, 12 and 24th hours. In the study, it was determined that the pain scores increased in both experienced and inexperienced surgeon groups compared to the baseline values, and the pain scores in the inexperienced surgeon group were higher than the experienced surgeon group. It was observed that cortisol levels were higher in the postoperative period in the inexperienced surgeon group compared to the experienced surgeon group. As a result, it was concluded that the postoperative pain in dogs was lesser in castrations performed by experienced surgeons compared to those castrations performed by inexperienced surgeons.