İntrakraniyal kitle cerrahisi geçirecek hastalarda preoperatif dönemdeki ısıtmanın hipotermiyi önlemedeki etkisi
The impact of preoperative warming on hypothermia in patients undergoing surgery for intracranial mass lesions
  1. Tez No: 681406
  2. Yazar: MERVE SEVİM ARTYKOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL GÖKBULUT ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ İstem dışı perioperatif hipotermi anestezi ve cerrahi sırasında oldukça sık görülmektedir. Hipoterminin; kas gevşetici ajanların etki süresinin uzaması, kanama miktarının artışı, postoperatif titreme, uzamış hastane yatışı gibi birçok olumsuz etkisi vardır. İntrakraniyal kitle cerrahisi geçirecek hastalarda preoperatif dönemden başlayarak ısıtmanın hipotermiyi ve hipoterminin olumsuz etkilerini önlemedeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma için E1-20-1298 sayılı ve 09.12.2020 tarihli etik kurul onayı alındıktan sonra araştırmaya katılmayı kabul eden 72 hasta dahil edildi. Operasyon için başvuru sırasına göre hastalar 36 kişilik iki gruba ayrıldı. Her iki grupta preoperatif timpanik vücut sıcaklığı ölçümü yapıldı ve demografik veriler kaydedildi. Gruplardan birinde preoperatif hazırlık odasında operasyona alınmadan 15 dakika önce başlanarak aktif ısıtma yapıldı. Diğer grup ise preoperatif hazırlık odasında sadece üzeri bir pike ile örtülü olacak şekilde hazırlandı. Operasyon odasına geldikten sonra, operasyon boyunca ve derlenme ünitesinde her iki grup da aktif olarak ısıtıldı. Ayrıca intraoperatif standart monitörizasyona ek olarak intraarteriyel kan basıncı, saatlik kan gazı takibi, BİS, idrar çıkışı, santral venöz basınç monitörizasyonları yanında özofageal ısı monitörizasyonu yapıldı. Postoperatif dönemde ise toplam anestezi ve operasyon süresi, tüketilen ilaç miktarları, verilen sıvı miktarı, kanama miktarı ve göz açma zamanı not edildi. Derlenme ünitesinde standart monitörizasyona ek olarak timpanik sıcaklık ve titreme skoru kaydedildi. BULGULAR Gruplar arası demografik özellikler benzerdi. Gruplar arasında remifentanil ve propofol tüketim miktarı ve göz açma zamanı açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p=0,265, p=0,137, p=0,096). Kalp hızı açısından iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunduğu ve önceden ısıtma yapılan grupta intraoperatif ve postoperatif dönemde kalp hızının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sıcaklık değerlendirmesinde de intraoperatif ve postoperatif 0.dakika sıcaklık değerleri yönünden anlamlı fark saptanmıştır ve ön ısıtma yapılan grupta bu değerlerin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Önceden ısıtma grubunda yalnızca 4 hastada en az bir defa 36⁰C altında vücut sıcaklığı olduğu gözlenirken, ön ısıtma yapılmayan hastaların tümünde en az bir defa hipotermik vücut sıcaklık değeri vardı. Titreme skoru açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇ İntrakraniyal kitle cerrahisi geçirecek hastalarda preoperatif dönemden itibaren başlanan hava üflemeli eksternal ısıtıcı sistemler ile intraoperatif ve postoperatif dönemde hipoterminin önlenebileceği tespit edilmiş olup bu hastaların normotermik tutulması ile hipoterminin olumsuz etkilerinin de önüne geçilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM Inadvertent perioperative hypothermia is a commonly encountered condition durıng surgery and anesthesia. Hypothermia has numerous negative effects such as prolonged half-life of muscle relaxant agents, increase in blood loss, postoperative shivering and increase in postoperative infection rates. We aimed to determine effects of preoperative warming on hypothermia and hypothermia related adverse outcomes in patients undergoing brain surgery for intracranial mass lesions. MATERIALS AND METHODS Following Institutional Review Board approval and after obtaining informed consent 72 patients were included in this study. Patients were divided into two groups according to participant number (even or odd) assigned to participant at initial referral. Each group consisted of 36 participants. Demographic data and temperature measurement through tympanic membrane were obtained in all patients. Patients in one group were actively warmed in preoperative period starting from 15 minutes prior to surgery. Another group was only covered with ordinary blanket in preparation area. Both groups were actively warmed from the moment they entered operation room, throughout the procedure and at post-operative care unit (PACU). Aside from intra-arterial blood pressure, BIS, hourly blood gas work-up, central venous and urine output monitoring; core body temperature was monitored with the help of transesophageal probe. Parameters such as total anesthesia duration, operation time, amount of administered drugs and IV fluids, estimated blood loss and time to eye-opening were recorded postoperatively. Aside from aforementioned parameters, tympanic body temperature values and Shivering score were recorded. RESULTS Demographic characteristics between groups were similar. There was no significant difference in remifentanil and propofol use or time to eye-opening between groups (p=0.265, p=0.137, p=0.096 respectively). Heart rate was significantly higher in pre-warmed group during intraoperative and postoperative period. Body temperature was significantly higher at any given point in time in pre-warmed group during the surgery and at 0. minute measurement postoperatively. Only four patients in pre-warmed group were hypothermic (0.05). CONCLUSION Preoperative warming reduces hypothermia incidence in patients undergoing brain surgery for intracranial mass lesions with help of forced air warming systems. Preoperative warming may be beneficial in terms of avoiding hypothermia related adverse outcomes in neurosurgical patients.