Pediatrik talasemi olgularında retinal ve koroidal mikrovasküler yapının optik koherens tomografi anjiografi yardımı ile incelenmesi
Evaluation of the retinal and choroidal microvascular structure in pediatric thassemia patients withoptical coherens tomography angiography
  1. Tez No: 681407
  2. Yazar: UMAY GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Talasemi hastalarının Optik Koherens Tomografi Anjiografi(OKTA) ile retinokoroidal mikrovasküler yapısının incelenmesi; bulguların demografik özellikler, laboratuar parametreleri, kan transfüzyonları, demir birikimi ile ilişkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çok merkezli, prospektif, kesitsel nitelikte olup 56 beta talasemi majör(TMA), 14 beta talasemi minör(TMI) ve 63 kontrol olmak üzere toplam 133 göz incelendi. Talasemi grupları, Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji takibinde olup, TMA grubu kan tranfüzyonundan önce(TÖ) ve sonra(TS) olmak üzere 2 defa görüldü. Kontrol grubu, Ankara SUAM Göz polikliniğine başvuran pediatrik populasyondan seçildi. Muayeneler, Aralık 2020-Mayıs 2021 arasında Ankara Şehir Hastanesi Göz Kliniği ve Ankara SUAM Göz kliniğinde tamamlandı. Katılımcıların SD-OKT ile makula ve peripapiller retina sinir lifi kalınlıkları(ppRSLTK) ve FOF görüntüleri elde edildi.OKTA ile makula 6x6 mm retinal anjiyografi ve 4.5x4.5 mm disk anjiyografisi çekildi.Optik sinir başı(OSB) analizi, makula yüzeyel ve derin damar dansitesi(DD), peripapiller DD(ppDD),retinal ve koroidal kalınlık değerleri karşılaştırıldı. TMA grubunun TÖ ve TS değerleri karşılaştırılarak, kan değerleri ve demir birikimiyle korelasyonlar yapıldı. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: It was aimed to document the retinal and choroidal microvascular structure of pediatric thalassemia patients by Optical Coherence Tomography Angiography(OCTA); and to show the relationship of these findings with demographic characteristics, laboratory parameters, effect of blood transfusion and iron accumulation. MATERIALS-METHODS: In this multicentered, prospective, cross-sectional study, a total of 133 eyes, including 56 from beta thalassemia major(TMA), 14 from beta thalassemia minor(TMI) and 63 from control group.Thalassemias were selected from patients who were followed by Ankara Şehir Hastanesi, Pediatric Hematology Clinic, and they were seen twice, before(BT) and after(AT) blood transfusion.The control group was selected from children who applied to Ankara SUAM Ophtalmology clinic. Examinations were completed in Ankara Şehir HastanesiOphtalmology Deparment and Ankara SUAM Ophtalmology Department between December 2020 and May 2021. Macular and peripapillary retinal nerve fiber thicknesses(RNFLT) and FAF images were obtained by SD-OCT.6x6 mm retinal angiography of the macula and 4.5x4.5 mm disc angiography were performed by OCTA.RNFL, optic nerve head(ONH) analysis, macula superficial and deep vessel density(VD), peripapillary vessel density(ppVD), retinal and choroidal thickness values were compared.The BT and AT values of the TMA group were compared, and correlations were made with blood values and iron accumulation.Statistical analysis was performed using the SPSS 22.0 program.