Halı sektöründe güncel bir akım: Eski el dokuması halıların yeniden değerlendirilmesi
A current trend in the carpet industry: Re-evaluation of old hand-knotted carpets
  1. Tez No: 681428
  2. Yazar: DORUKHAN FIRAT AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHADIR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemizde el dokuması halılar her zaman ilgi görmüş ve alınıp satılmışlardır. Geçmiş yıllara dayanan milyonlarca metrekareyi bulan yoğun üretimler sonucu Türkiye'de çok fazla miktarlarda eski el dokuması halı bulunmaktadır. Bu halıların günümüzde iç mekân dekorasyonlarına uymadığı düşünülmekte ve halılar bu sebeple evlerde âtıl durumda bulunmaktadır. Ana kaynağı eski el dokuması halılardan oluşan, halıların işlenerek yeniden değerlendirildiği vintage ve patchwork halılar 2000'li yıllarda Türkiye'de ortaya çıkmıştır. Büyük bir akıma dönüşen bu halılar popülaritesini artırarak bütün halı sektörüne tasarım açısından etki etmiştir. Tüm dünyada halı onarımı konusunda merkezlerden biri olarak kabul edilen Aksaray'ın Sultanhanı ilçesinde halihazırda iplik boyama, tamir ve halı eskitme tekniklerine hâkim olan üreticiler, ilçelerini vintage ve patchwork halı üretimi konusunda da dünyanın merkezlerinden biri haline getirmişlerdir.“Halı Sektöründe Güncel Bir Akım: Eski El Dokuması Halıların Yeniden Değerlendirilmesi”başlığıyla hazırlanan bu tezde eski el dokuması halıların sektördeki yeri ile vintage ve patchwork halılara dönüştürülmek amacıyla eski el dokuması halılara uygulanan işlemler incelenmiştir. Halı sektöründe bu akımın başlangıcı, gelişim süreci ve günümüzdeki etkileri araştırılarak daha önce detaylı incelemeleri yapılmayan bu konu üzerine temel bilgiler sunan akademik bir kaynak oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hand-knotted carpets have always attracted attention and have been bought and sold in our country. As a result of intensive production of millions of square meters dating back to the past years, there are large quantities of old hand-knotted carpets in Turkey. It is thought that these carpets do not fit the interior decorations today, and the carpets are therefore inactive in the houses. Vintage and patchwork carpets, the main source of which are old hand-knotted carpets, where carpets are processed and re-evaluated, emerged in Turkey in the 2000s. These carpets, which have turned into a great trend, have increased their popularity and have affected the entire carpet industry in terms of design. Manufacturers, who already master yarn dyeing, repair and carpet aging techniques in Aksaray's Sultanhanı district, which is considered one of the centers for carpet repair all over the world, have made their district one of the world's centers for vintage and patchwork carpet production. In this thesis titled“A Current Trend in the Carpet Industry: Re-evaluation of Old Hand-Knotted Carpets”, the place of old hand-knotted carpets in the sector and the processes applied to old hand-knotted carpets in order to transform them into vintage and patchwork carpets are examined. It is aimed to create an academic resource that provides basic information on this subject, which has not been examined in detail before, by investigating the beginning, development process and current effects of this trend in the carpet industry.