Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için ampirik analizi
An empirical analysis of the Environmental Kuznets Curve for developed and developing countries
  1. Tez No: 681429
  2. Yazar: HİLAL KOÇLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BELKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğanın getirilerinin sınırlı olduğu ancak“sınırsızmışçasına”tükettiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Sanayi Devrimi sonrası sürekli ekonomik büyümeyi gerekli gören politikaların önem kazanmasıyla ekonomik kaygılar çevresel kaygıların önüne geçerek çevresel bozulma hız kazanmıştır. Ekonominin çevrede oluşturduğu tahribat, ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesinde de engel oluşturmaktadır. Dolayısıyla ekonomi ile çevre arasında karşılıklı bir etkileşim söz konusudur, ancak bu etkileşim genellikle her ikisi için de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu hususta çevre ile ekonomi arasındaki ilişkilerin iyi tanımlanarak kontrollü bir şekilde sürdürülmesi her iki alanın da sağlığı için önem arz etmektedir. Bu nedenle çalışmada öncelikle ekonomi ile çevre arasındaki ilişkinin teorik çerçevede araştırılması, sonrasında ise bu ilişkinin Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezi ile ampirik olarak test edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın analiz kısmında ekonomik büyüme ile çevre sorunları arasında ters-U şeklinde bir ilişki olduğunu öngören ÇKE hipotezi, 1980 – 2016 dönemini kapsayan gelişmiş ve gelişmekte olan 121 ülkeden oluşan örneklem üzerinde panel veri analiziyle test edilmektedir. Sonuç olarak, ele alınan tüm ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerde çevresel bozulma ile ekonomik büyüme arasında ters-U şeklinde bir ilişki tespit edilerek ÇKE hipotezinin geçerliliği doğrulanırken; gelişmiş ülkelerde U şeklinde bir ilişki tespit edilerek hipotez geçersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
We live in a world where the return of nature has its limits, but it is treated as if it was“unlimited”. After the Industrial Revolution, economic concerns took over environmental concerns with the increasing economic policies that desired for continued economic growth, environment problems increased. Environmental degradation caused by the economics limits to continue economic activities. Hence, there is an interaction between the economy and the environment, but this often has negative consequences for both. In this regard, it is important that this relationship is well defined and maintained in a controlled manner for both economics' and environments' sustainability. Therefore, this study aims to examine the relationship between the economy and environment in the theoretical framework at first, and then investigates this relationship in the empirical framework by testing the Environmental Kuznets Curve (EKC). In the analysis part of this study, the EKC hypothesis, which predicts an inverted U-shaped relationship between economic growth and environmental degradation, is tested using panel data techniques for 121 developed and developing countries over the period 1980 – 2016. Results show that the validity of EKC hypothesis was determined by detecting an inverted U-shaped relationship between economic growth and environmental degradation in all countries and developing countries; while estimating hypothesis invalid by detecting U-shaped relationship for developed countries.