Altındağ ilçesinde şartlı sağlık yardımı alan kadınların ve hanehalklarının sosyodemografik ve sağlık düzey profilleri
Sociodemographic and health level profiles of women and households receiving conditional cash transfer for health in Altindag
  1. Tez No: 681431
  2. Yazar: DUYGU ATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAADİ YARDIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, sosyodemografik ve sağlık özelliklerini değerlendirmek üzere Altındağ ilçesinde Şartlı Sağlık Yardımı (ŞSY) alan 2327 kadından 400'ü rastgele seçilerek telefonla aranmış, 37 soruluk anket uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23 programı ve WHOAnthroPlus programı kullanılmıştır. Araştırmada hanelerdeki 18 yaşın altında olan çocukların %52,0'ı ŞSY almaktadır. Katılımcılar ŞSY'yi öğrendiği bilgi kaynağını en çok“komşu/arkadaş”olarak belirtmiştir. Katılımcıların hane reisi olduğu hanelerde (n꓿72), hane reisinin katılımcı olmadığı hanelere (n꓿328) göre annelerin çocuğunun sağlıklı büyümesi için yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünme durumu daha yüksektir. Annelerinin beyanına göre ağırlık (n꓿271) ve boy (n꓿91) bilgisi alınan ŞSY alan en küçük çocukların %13'ünün yaşa göre ağırlık z-skoru zayıf ya da çok zayıf, %24,2'sinin yaşa göre boy z-skoru bodur ya da çok bodur düzeyindedir. Yardım alan en küçük çocukların doğum ağırlıkları ortalaması 3110g 'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, 400 out of 2327 women who received Conditional Cash Transfer (CCT) in Altındağ district were randomly selected to evaluate their sociodemographic and health characteristics and 37-question survey applied by phonecalls. SPSS 23 and WhoAnthroPlus programs were used for data analysis. In the research, 52.0% of children under the age of 18 in households receive CCT. Participants mostly stated the source where they learned about CCT as“neighbor/friend”. In households where the participants are the head of household (n꓿72) mothers are more likely to think that they have sufficient knowledge for their childrens' healthy growth compared to participants non-head of households (n꓿328). Weight-for-age z-score of 13% of the youngest children, whose weight (n꓿271) and height (n꓿91) information was obtained was moderately or severely underweight, and height-for-age z-score of 24.2% was moderately or severely stunted. The mean birth weight of the youngest children who receive CCT transfer is 3110 g.