Ölçüt olarak kabul edilmesi bağlamında, Ferdinand David Konçertino'nun analizi ile yorumsal ve teknik açıdan çalışma yöntemleri
In the context of accepting it as a criterion, the analysis of the Ferdinand David Concertino and its interpretation and technical working methods
  1. Tez No: 681430
  2. Yazar: MÜMTAZ ÖFKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET FARUK DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hemen hemen her tromboncunun hayatında bir dönem üzerinde çalışmış olduğu Ferdinand David Konçertino'nun, yorum ve teknik icrasının uygulanmasında, orkestraların tenor trombon sanatçısı almak için açtıkları sınavlarda, eğitim alanlarının belirli seviyelerinde, bazı yarışmalarda zorunlu eser olarak önemli ve belirleyici pasajları ile dikkate alınmış olduğu görülmektedir. Bütün eserlerin icrasında olduğu gibi Ferdinand David Konçertino'nun da dikkate alınan belirleyici pasajlarını, beklendiği gibi icra edebilmek için ilk olarak bestecinin hayatını, eserin hikayesini, dönemsel özelliklerini, form olarak analizini öğrenmek ve zor pasajları ile ilgili gerekli teknik çalışmaları yapmak gerekmektedir. Bu bağlamda izlenmesi gereken yöntemlerin uygulanması eserin daha iyi tanınabilmesi için gereken bilgi ve yöntemlerin bu araştırma ışığında daha detaylı ve farklı bakış açıları getirilerek, eserin belirleyiciliğinin anlaşılmasını ve icrasının daha yetkin sergilenebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ferdinand David concerto, who nearly every trombonist has worked on at some point in his life, in the application of interpretation and technical performance, in orchestral auditions for a tenor trombone artist, at certain levels of educational fields, It is clear that it has been considered as a mandatory work in some competitions due to its significant and determining passages. Determining the Ferdinand David concerto passages, as with all performances, to be able to perform it correctly, it is necessary to first learn about the composer's life, the story of the work, its periodic education, and its analysis as a form. In difficult passages, it is necessary to perform the necessary technical work. In this context, it is aimed to apply the methods to be followed, the information and methods necessary for the study to be better known, to understand the determinacy of the work by bringing more detailed and different perspectives and to display its performance more is intended.