İşsiz kadın öğretmenler: Neoliberal dönemde işsizlikle başetme deneyimlerinin incelenmesi
Unemployed female teachers: Examination of the experiences of coating with unemployment in the neoli̇beral period
- Tez No: 681486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yaşanılan toplumun yapısı ile ekonomik yapı paralellik göstermektedir. Sanayi Devrimi ile sanayi kapitalizmi başlamıştır. Sanayi kapitalizmi de işsizlik sorununu getirmiştir. Bu sorun, işçi sınıfının kontrol edilmesinde ve sistemin devamının sağlanmasında stratejik bir öneme sahiptir. Sonrasında gelen Keynesyen politikalarla birlikte işsizlik oranları azalma gösterse de neoliberal politikaların 1970 petrol krizinin etkisiyle tüm dünyada etkili olması ile daha sert uygulamalar sonucu işsizliğin daha da çok artmasına sebep olmuştur. Eğitimde geçirilen sürenin artmasıyla işsizliğin azalacağı inancı da söz konusu liberal politikalarla önemini kaybetmiştir. Üniversite mezunu işsizler arasında kadınların sayısının erkeklere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu çalışma, ataması yapılmayan ve herhangi bir işte çalışmayan eğitim fakültesi mezunu kadın öğretmenlerin işsizlikle nasıl baş ettiklerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Olgubilim deseni kullanılan araştırmada, nitel veri toplama yöntemlerinden“görüşme tekniği”kullanılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemi ile ulaşılan, 2020-2021 yılında Tokat ilinde yaşayan ve eğitim fakültesi mezunu olup ataması yapılmayan ve görüşmenin yapıldığı zaman diliminde herhangi bir kamu ya da özel kurumda çalışmayan 26 işsiz kadın öğretmenden oluşmaktadır.Öğretmen istihdamında uygulanan farklı uygulama şekilleri, işsiz kadın öğretmenlerde olumsuz duygulara neden olduğu görüşmüştür. Bu duygulardan öfke ve haksızlığa uğrama hissi öne çıkarken, değersizlik ve geleceğe duyulan kaygı da hissedilen duygular arasında olduğunun sonucuna ulaşılmıştır.İşsiz kadın öğretmenlerin, işsizliğin getirdiği olumsuzluklarla baş edebilmek amacıyla bilinçdışı savunma davranışı ve duygu odaklı savunma davranışına başvurdukları, hayatlarını tehdit eden intihar duygusu ile baş edebilmek için ise bazılarının“dini başa çıkma”yı savunma yöntemi olarak kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The structure of the society and the economic structure show parallelism. Industrial capitalism started with the industrial revolution. Industrial capitalism also brought the problem of unemployment. This problem has a strategic importance in controlling the working class and ensuring the continuation of the system. Although unemployment rates decreased with the Keynesian policies that followed, neoliberal policies were effective all over the world with the effect of the 1970 oil crisis, and as a result of harsher practices, unemployment increased even more. The belief that unemployment will decrease with the increase in the time spent in education has lost its importance with these liberal policies. At the same time, the number of unemployed differs by gender.This study aimed to reveal how female teachers graduated from education faculty who are not assigned and do not work in any job cope with unemployment. In the research using phenomenology design,“interview technique”, one of the qualitative data collection methods, was used. The study group consists of 26 unemployed female teachers, who were reached by purposive sampling method, living in Tokat in 2020-2021, graduated from the Faculty of Education, were not assigned and were not working in any public or private institution at the time of the interview.It has been seen that the different forms of application applied in teacher employment cause negative emotions in unemployed female teachers. While anger and the feeling of being wronged stand out among these emotions, it has been concluded that worthlessness and anxiety about the future are also among the emotions felt. It was concluded that unemployed female teachers resorted to unconscious defensive behavior and emotion-focused defensive behavior in order to cope with the negativities brought by unemployment, and some of them used religious coping as a defensive method to cope with the feeling of suicide that threatened their lives.