Lisansüstü turizm eğitimi alan öğrencilerin bakış açısıyla lisansüstü turizm egitiminin değerlendirilmesi
Evaluation of graduate tourism education from the perspective of students taking graduate tourism education
  1. Tez No: 681487
  2. Yazar: UFUK AYDEYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY POLAT ÜZÜMCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma lisansüstü turizm eğitimi alan öğrencilerin bakış açısıyla lisansüstü turizm eğitiminin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda ilgili literatürden faydalanılarak oluşturulan anket formu; 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki üniversitelerde lisansüstü eğitim alan 206 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Ölçeğe yönelik geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesi de, korelasyon analizi, regresyon analizi, T-testi, Anova Testi ve Tukey testlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencileirn lisansüstü turizm eğitimini yüksek düzeyde olumlu değerlendirdikleri, lisansüstü eğitimi değerlendirdikleri ölçek boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu, lisansüstü turizm eğitimini değerlendirme ölçeğinde bulunan; lisansüstü eğitim, yönetim ve idari kadro, uzaktan eğitim ile danışman ve akademik kadro boyutlarının lisansüstü eğitim genel memnuniyet boyutunu olumlu olarak etkilediği, fiziksel koşullar boyutunun ise genel memnuniyet üzerinde etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İçinde bulunulan Covid-19 pandemi sürecinde verilen lisansüstü eğitimlerin uzaktan eğitime dönmesinin fiziksel koşulların genel memnuniyet düzeyine etki yapmamasına neden olduğu öngörülmüştür. Araştırmada ayrıca öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerine göre (yaş, cinsiyet, medeni durum, lise ve lisans mezuniyet alanı, lisansüstü eğitim programı ve lisansüstü eğitim bölümü) lisansüstü turizm eğitimini değerlendirme düzeylerinde anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to evaluate graduate tourism education from the point of view of students receiving postgraduate tourism education. For the purpose of the survey form created by using the relevant literature; 2020-2021 academic year was applied to 206 students receiving graduate education in universities in Turkey. The data obtained were evaluated in a computer environment. Validity and reliability analysis was performed for the scale.Correlation Analysis, Regression Analysis, T-test, Anova test and Tukey tests were used to test research hypotheses. As a result of a high level of Education graduate Tourism Research considered positive, meaningful relationships between the dimensions of the scale when you have positive directional evaluating graduate studies, graduate Tourism Education Assessment Scale; in postgraduate education, management and administrative staff, academic staff, postgraduate and distance education consultant education general satisfaction with the size of the size of the general satisfaction has a positive effect on the physical conditions it is concluded that the influence of the size of. It is assumed that the return of graduate education to distance education during the current Covid-19 pandemic process causes physical conditions to not affect the overall level of satisfaction. In addition, the study found that there were significant differences in the level of evaluation of graduate tourism education according to the defining characteristics of students (age, gender, marital status, high school and undergraduate graduation area, undergraduate education program and graduate education department).