Rus dış politikasında kültürel diplomasinin önemi: Rossotrudniçestvo özelinde inceleme
The importance of cultural diplomacy in russian foreign policy: An examination on Rossotrudnichestvo
  1. Tez No: 681489
  2. Yazar: GİZEM HAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAHAN BİROL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
20. yüzyılın sonları itibariyle küreselleşmenin hız kazanması, modern iletişim kanalları ve ileri düzey bilgi teknolojilerinin kullanımı uluslararası sistemin karakterini belirleyen temel etmenler haline gelmiştir. Yeni uluslararası sistem ise seri üretimden ziyade entelektüel ve yaratıcı hükümetlerin birincil olduğu bir değişimi temsil etmektedir. Bu değişim diplomasinin doğasını da etkilemiş, entelektüel ve kültürel birikimin etkin bir şekilde kullanılanarak devletlerin uluslararası sistem içerisinde güç ve ün kazanmasını öngören kültürel diplomasinin devletler adına önem arz etmesinin önünü açmıştır. Öyle ki devletler kültürel yapı taşlarını kullanarak hem ülkelerinin markalaşmasını sağlamakta hem ilişkilerini kuvvetlendirmek istedikleri ülkelerde olumlu izlenim yaratabilmekte hem de bu ülkeler ile ilişkilerinin kalıcı olmasını sağlayabilmektedir. Bu noktadan hareketle Rusya Federasyonu da güvenlikten ekonomiye birçok noktada önem atfettiği eski Sovyet ülkelerinde kültürel diplomasiyi kullanarak bu ülkeler ile bağlarını kuvvetlendirmeye çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Rusya'nın dış politikasındaki temel yapıtaşlarına yer verilerek eski Sovyet ülkelerinin özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu üye devletlerinin Rusya için önemine değinmek, Rusya'nın bu ülkelerde yaşayan Rus azınlıkları, Rossotrudniçestvo kurumunu ve kültürel diplomasiyi kullanarak bu ülkelerdeki nüfuzunu nasıl attırdığını aktarmaktır. Çalışmada, Rossotrudniçestvo'nın Rusya adına etkin bir kültürel diplomasi yürüttüğü, bu ülkelerde yaşayan Rus azınlığın anavatan ile kültürel bağlarını sağlamlaştırdığı takdirde Rusya'nın bu ülkeler ile olası bir çatışma durumunda dahi ilişkilerinin kopmayacağı ve bölgedeki nüfuzunun artacağı savunulmaktadır. Çalışmada devlet davranışlarını kültür üzerinden açıklayan Konstrüktvist Teori temel alınmaktadır. Kaynaklar belge tarama yöntemi ile ana dili üzerinden incelenmiş; konu ile ilgili bilimsel çalışmalar, Rus yasaları, kararnameleri ve liderlerin konuşmalarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As of the end of the 20th century, the acceleration of globalization, the use of modern communication channels and advanced information technologies have become the main factors to determine the character of the international system. The new international system represents a change in which intellectual and creative governments are primary rather than mass production. This change has affected the nature of diplomacy; cultural diplomacy, which foresee the effective use of intellectual and cultural knowledge, to gain power and reputation in the international system. In fact, by using cultural building blocks, states can both brand their countries, create a positive impression in the countries they want to strengthen their relations with, and ensure that their relations with these countries are permanent. From this point of view, the Russian Federation also tries to strengthen its ties with these countries by using cultural diplomacy in the former Soviet countries, where it attaches importance in many points from security to economy. The aim of this study is that, emphasize the importance of the former Soviet countries, especially the Commonwealth of Independent States member states, for Russia by giving place to the basic building blocks of Russia's foreign policy, Russian minorities of Russia living in these countries, using the Rossotrudnicestvo institution and cultural diplomacy to convey how it increased its influence in these countries. In the study, it is argued that if Rossotrudnichestvo conducts an effective cultural diplomacy on behalf of Russia and strengthens the cultural ties with Russian minority who lives in these countries with the homeland, Russia's relations with these countries will not break even in a possible conflict situation and its influence in the region will increase. The study is based on Constructivist Theory, which explains state behavior through culture. The sources were examined using the document scanning method in their native language; Scientific studies on the subject, Russian laws, decrees and leaders' speeches were used.