Türkiye'de sosyal sigortalar sisteminde boşandığı eşle birlikte yaşama ve sahte hizmet kazandırılması olguları
The phenomena of cohabitation with the divorced (former) spouse and providing of false insurance in social insurances system in Turkey
- Tez No: 681490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sosyal güvenlik; bireylerin karşılaştıkları sosyal risklerin, kendilerinin ve bakmakla yükümlü olduğu hak sahiplerinin gelir kayıplarını telafi etmek, bireylere insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi ve başkalarına muhtaç olmadan yaşayabilmelerine imkân sağlayan bir sistemdir. İnsanların karşı karşıya kaldıkları risklere karşı devletin uygulamaya koyduğu sosyal güvenlik sistemleri primli ve primsiz rejimlerin kullanılması suretiyle uygulanmaktadır. Primli sistem olarak da adlandırılan sosyal sigortalar kavramı kişilerin karşılaşacakları sosyal riskleri telafi etmek amacıyla devlet tarafından oluşturulmuştur. Katılımın zorunlu olduğu finansmanının çalışan ve işverenden alınan primler ile bazı durumlarda kamu kaynaklarının da dahil edilmesiyle sağlanan bir örgütlenme şeklidir. Sosyal sigortalar (primli rejim) Ülkemizde sosyal güvelik sisteminin yapı taşını oluşturmakta olup sosyal yardımlar ve sosyal hizmetler (primsiz rejim) sistem içerisinde çok daha küçük bir alanı ifade etmektedir. Sosyal sigortalar sisteminin sağladığı koruma alanından fazla veya yersiz şekilde yararlanmaya çalışan bireyler sistemin işleyişine olumsuz etkide bulunmakta, kaynak israfına yol açmaktadırlar. Bu tez çalışması ile sosyal sigortalar sisteminde boşandığı eşle birlikte yaşama ve sahte hizmet kazandırılması hususunda yaşanan sorunlara kalıcı çözümler getirmek amacıyla Türkiye'de 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve beraberinde çıkarılan yönetmelikler rehberliğinde boşandığı eşle birlikte yaşama ve sahte hizmet kazandırılması konusu detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social security is a system which enables individuals to maintain their lives in accordance with human dignity and without dependence on other individuals. It compensates individuals and their dependents who are legally in their care against the loss of income and social risks they may encounter. Social security systems established by the state against the risks people may encounter are usually implemented by employing contributory and non-contributory schemes. Social insurance which is also called as the contributory system (regime) is a system established by the state, in which the participation is compulsory and the funding is provided by the contributions of the employees and the employers and in some circumstances by the inclusion of public resources as well. Social insurance (contributory regime) is the building block of social security system of Turkey, of which social assistance and social services (non-contributory regime) constitute a small part. Individuals who try to benefit excessively or unduly from the security provided by the social insurance system contribute negatively to the functioning of the system and cause loss of resources. This thesis tries to analyse in detail the subject of co-habitation with the divorced (former) spouse and false service claims with the aim of finding permanent solutions to the problems experienced in the light of Social Insurance and Universal Health Insurance Law No: 5510, which came into effect on 1st October 2008, together with its accompanying regulations.