Fundamentals of emerging markets healthcare stocks and their price movements in external shocks
Gelişmekte olan piyasa sağlik hisselerinin temelleri ve diş şoklar esnasindaki fiyat hareketleri
- Tez No: 681488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA TOKMAKÇIOĞLU, DOÇ. DR. AYŞE AYLİN BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gelişmekte olan pazarlar, onlarca yıldır büyük fırsatlar sunuyor. Özellikle 1980'den sonra küreselleşme ve finansal liberalleşmenin de yardımıyla, finansal piyasalar dünyasında gelişen piyasalar giderek daha önemli hale geldi. Genellikle küresel ekonominin ana motoru olarak adlandırılan yükselen piyasaların farklı riskleri ve yatırım temaları vardır. Bugün olduğu gibi, bu pazarlar dünya nüfusunun ve dünya GSYİH'sının çoğunluğunu temsil ediyor. Gelişmekte olan piyasa ekonomileri (GOÜ) çeşitli sektörlerdeki uzmanlıkları ile dikkat çekiyor. GOÜ ayrıca bir finansal kriz, dış şoklar veya küresel ekonomide bir değişiklik durumunda farklı davranırlar. Finans, enerji ve malzeme endüstrileri en kırılgan olarak kabul edilir ve sağlık hizmetleri, gıda, bilgi teknolojileri daha savunmacı özellikleri ile bilinirler. Sağlık harcamalarında artış, sağlık sektörünün özelleştirilmesi, sağlık hizmetlerinde hükümet planları, regülasyonların kaldırılması; Hastaneler ve medikal turizm, ilaç üretimi ve dağıtımı, biyoteknoloji, tıbbi cihazlar ve tıbbi koruma ekipmanı imalatı gibi alt sektörlerdeki gelişmeler, gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık hisseleri üzerinde önemli etkiye sahiptir. Azalan bir risk iştahı ve deflasyonist baskı olduğunda ve yabancı sermaye gelişmekte olan piyasalardan hızla dışarı çıktığında; bu genellikle gelişen piyasa hisse senetleri için iyi bir işaret değildir. Ancak, gelişen piyasa sağlık hisseleri sağlık hisseleri için iyi bir işaret olabilir. Daha ucuz bir para birimi (FX), gelişmekte olan pazarları daha fazla ilaç üretmeye veya daha ucuz üreticilerden almaya zorlamakta, medikal turizmi desteklemekte ve tıbbi cihazlar ve biyoteknoloji ürünlerinin ihracatında önemli fiyat avantajı sunmaktadır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra gelirlerin artması ve gelişen ülkelerde yeni yaşam biçimlerinin benimsenmesi, birinci sınıf sağlık hizmetlerine talep yaratmıştır. Ayrıca, aşırı kalabalık metropoller ve gelişmekte olan pazarlarda kronik hastalıkların artması özel sağlık hizmetlerini cazip hale getirmmiştir. Kamu sağlık sistemi, daha kaliteli sağlık hizmeti taleplerini karşılayamamaktadır. Bu nedenle özel sağlık hizmetleri daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Pek çok yükselen piyasa hükümeti, hala özel sağlık hizmetlerine geçişi desteklemektedir. Gelişmekte olan ülkelerde sağlık sektörüne yapılan yatırımların büyük bir kısmı BRICS ve Asyalı gelişmekte olan ülkelere yönelmektedir. Düzenli gelir artışı, yabancı yatırımcılar için uygun ortam, yabancı denetçiler ile sağlık şirketleri arasında artan şeffaflık, sağlık sektörünün defansif yapısı, sürdürülebilir bir büyüme arayan yatırımcılar için önemli faktörlerdir. Gelişmekte olan ülke hükümetlerinin sağlık sektöründe özelleştirme ve sektörün geliştirilmesi gibi ortak hedefleri bulunmaktadır. Ancak, gelişmekte olan ülke hükümetlerinin alt sektörler için farklı planları vardır. Hükümetler, gelişmekte olan ülkeler önde gelen aktörlerdir ve her gelişmekte olan ülke hükümetinin sağlık sektöründe öncelikleri vardır. Ortak sorunlar söz konusu olduğunda, gelişmekte olan ülke hükümetlerinin sağlık sektörüne müdahalesi, yapısal sorunlar, fikri mülkiyet haklarının ihlali ve rüşvet skandalları, gelişmekte olan ülkelerin sağlık sektörü için hala kritik önem taşımaktadır. Yatırımcılar, gelişen piyasa hisse senetlerine yatırım yapmadan önce sektöre özgü sorunlara ve hükümet müdahalelerine büyük önem vermektedir. Gelişmekte olan piyasalarda sağlık hisseleri döngüsel olmayan yapısıyla öne çıkıyor. Vatandaşlardan sağlık hizmetlerine olan talebin artması ve daha ucuz sağlık ürünleri üretmek için uygun ortamlar, gelişen piyasa sağlık şirketleri için rekabet avantajı yaratmaktadır. Ayrıca ekonomik yavaşlama dönemlerinde sağlık sektörü döngüsel sektörlere kıyasla önemli bir direnç göstermektedir. Literatürde yer alan bazı çalışmalar, dış şokların gelişmekte olan piyasalar üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Bununla birlikte, çalışmaların çoğu gelişmekte olan tüm pazarlara veya ülkelere odaklanmaktadır. Araştırmacılar, kendi ülkelerine de ilgi göstermişlerdir. Bununla birlikte, literatürde gelişmekte olan pazarlar için spesifik sektör çalışmaları nadirdir. Gelişmekte olan piyasa sağlık hisse senetleri, hisse senedi araştırmalarında ve yatırım bankası raporlarında nadiren yer almakta ve bazı makalelerde bahsedilmekte ancak kapsamlı olarak değil. Dolayısıyla bu çalışma hem literatüre hem de finans sektörüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, gelişmekte olan piyasa sağlık sektörü dinamiklerini ortaya koyarak ve gelişmekte olan piyasa sağlık hisse senetlerini dış şoklara karşı test ederek, gelişmekte olan piyasa sağlık hisse senetlerine geniş bir perspektif sunmaktır. Bu çalışma, gelişen piyasa sağlık hisse senetlerine hem niteliksel hem de niceliksel bir yaklaşım kullanmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler sağlık sektörü dinamikleri, gelişen piyasalar sağlık alt sektörleri, sektördeki ortak sorunlar, ülkeye özgü konular literatür taramasında ele alınmaktadır. Literatür taramasının ardından farklı ülke ve alt sektörlerden altı hisse senedi sunulmaktadır. Ardından, gelişmekte olan piyasalardaki sağlık hisselerinin farklı türdeki dış şoklara karşı direnci gözlemlenmektedir. Çalışmada olay temelli karşılaştırmalı analiz uygulanmıştır. Ayrıca, her şok testinde aynı varlık kıyaslama aracı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, gelişmekte olan piyasaların sağlık hisse senetlerinin 2008 ve 2021 yılları arasında çeşitli dış şok türlerine karşı önemli bir direnç gösterdiğini göstermiştir. Bu şoklar finansal, doğal afet, emtia çöküşü, terör saldırısı, siyasi şok ve pandemidir. Yükselen piyasa sağlık hisse senetlerinin dış şoklar sırasındaki kayıpları gelişen piyasa hisselerine göre değerlendirildiğinde, gelişen piyasa sağlık hisse senetleri terör saldırısı hariç tüm şok testlerinde daha fazla direnç göstermiştir. Sonuçlara göre, gelişmekte olan piyasa sağlık hisse senetleri, özellikle kırılgan gelişmekte olan piyasalarda yoğunlaşan portföyler için önemli bir çeşitlendirme fırsatı sağlayabilir. Ayrıca, gelişmekte olan piyasa sağlık hisse senetleri, gelişmekte olan piyasa portföylerini bir finansal şoktan veya bir emtia çöküşünden korumak için kullanılabilir. Diğer bir bulgu, geleneksel yükselen piyasa sağlık endekslerinin ve ETF'lerin, Asya hisse senetlerine yoğunlaşması nedeniyle Asya bölgesinde meydana gelen siyasi şoklara ve doğal afetlere karşı kırılganlık gösterebileceğidir. Sonuçlar, gelişmekte olan piyasalardaki sağlık hisse senetlerinin, gelecekteki her dış şok sırasında gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinden daha iyi performans göstereceğini garanti etmiyor. Bu nedenle akademisyenler ve yatırımcılar, sağlık hisse senetlerindeki değerlemelere, sektöre özgü dinamiklere ve sağlık hisse senetlerine yatırım ile ilgili diğer konulara da dikkat etmelidir. Farklı zaman periyotları, karşılaştırılacak diğer varlık türleri ve çeşitli yöntemlerin uygulanması ile daha ileri çalışmalar yeni bilgiler sağlayabilir. Daha ileri çalışmalar, diğer gelişen piyasa sektörlerine ve alt sektörlerine de odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
Emerging markets have been offering great opportunities for decades. Especially after 1980, with the help of globalization and financial liberalization, emerging markets have become more and more important in the world of financial markets. Often called as the main engine of global economy, emerging markets have different risks and investment themes. As today, these markets represent the majority of world population and the world GDP. Emerging market economies (EMEs) draws attention with their expertises in various sectors. EMEs are also act dissimilar in an event of financial crisis, external shocks or a shift in global economy. Financials, energy and materials industries are considered the most fragile sectors. On the other hand, healthcare, food, info-tech turn out to be more defensive. Increase in healthcare spending, privatization of healthcare industry, government plans in healthcare, deregulations; developments in sub-sectors like hospitals and medical tourism, drug manufacturing and distribution, biotechnology, medical devices and medical protection equipment manufacturing have significant effect on emerging market healthcare stocks. When there is a decreasing risk appetite and deflationary pressure and when foreign capital flows out swiftly from emerging markets, it is generally not a good sign for emerging market stocks. But, it might be a good sign for emerging market healthcare stocks. A cheaper FX pushes emerging markets to produce more drugs or to buy it from cheaper manufacturers, supports medical tourism and offers significant price advantage in exporting medical devices and biotech products. Espeically after 2000's with the rise of income and adaptation of new lifestyles in emerging markets have created a demand for premium healthcare. In addition, extremely crowded metropolitan cities and increase of chronic diseases in emerging markets made private healthcare attractive. Public healthcare system was not able to meet the demands for higher quality healthcare. Therefore, private healthcare has gained more attention. Many emerging market governments are still supporting the transition to private healthcare. BRICS and Asian emerging markets attract majority of investments to emerging markets healthcare sector. Continious revenue growth, welcoming environment for foreign investors, increasing transparency among healthcare companies with foreign auditors, defensive structure of healthcare sector are important factors for investors who are looking for a sustainable growth. Emerging market governments have common goals in healthcare sector such as privatization and development of the sector. However, emerging markets governments have different plans for sub-sectors. Governments are leading actors in emerging markets and every emerging market government have priorities in healthcare industry. When it comes to common problems, intervention of emerging market governments to healthcare sector, structural issues, breach of intellectual property rights and bribing scandals are still critical for emerging market healthcare sector. Investors pay great attention to sector specific problems and governments interventions before investing in emerging markets stocks. Healthcare stocks in emerging markets stands out with its non-cyclical structure. Increasing demand for healthcare services from citizens and suitable environments to produce cheaper healthcare products create competitive edge for emerging market healthcare companies. In addition, during economic slowdowns healthcare sector show significant resistance compared to cyclical sectors. Some studies in the literature, investigated the effects of external shocks on emerging markets. Nevertheless, most of the studies focus on all emerging markets or the countries. Scholars also showed interest in their own countries. However, specific sector studies for emerging markets are rare in the literature. Emerging market healthcare stocks show up rarely in equity research and investment bank reports and mentioned in some articles but not as a whole. Therefore, this study aims to contribute to both literature and to financial industry. The main purpose of this study is to provide a wide perspective on the emerging markets healthcare stocks by revealing the dynamics of emerging markets healthcare sector and testing emerging markets healthcare stocks against external shocks. This study uses both qualitative and quantative approach to emerging market healthcare stocks. Emerging markets healthcare sector dynamics, emerging markets healthcare sub-sectors, common issues in the sector, country specific topics are covered in the literature review. Following the literature review, six stocks from different countries and sub-sectors are presented. Then, emerging markets healthcare stocks resistance to different types of external shocks is observed. In the study, an event-based comparative analysis was applied. Also, the same benchmark asset is used in every shock test. The results of this study showed that emerging markets healthcare stocks showed significant resistance to various types of external shocks between 2008 and 2021. These shocks are financial, natural disaster, commodity bust, terror attack, political shock and pandemic. When the losses of emerging market healthcare stocks during the external shocks compared to emerging market stocks, emerging market healthcare stocks showed greater resistance in all shock tests except during a terror attack. Based on the results, emerging markets healthcare stocks may provide significant diversification opportunity for portfolios especially heavily concentrated on fragile emerging markets. In addition, emerging market healthcare stocks may used to hedge emerging market portfolios from a financial shock or a commodity bust. Another finding is that traditional emerging market healthcare indices and ETFs may show vulnerabilities to political shocks and natural disasters that occurred in Asian region due to concetraion of Asian stocks. The results do not guarantee that emerging markets healthcare stocks will overperform emerging market stocks during every future external shocks. Therefore, scholars and investors should also pay attention to valuations in healthcare stocks, sector specific dynamics and other topics regarding investment in healthcare stocks. Further studies with different time-periods, other types of assets to compare and appliance of various methods may provide new information. Further studies may also focus on other emerging market sectors and sub-sectors.