Distal humerus eklem içi AO/ASIF tip C kırığı nedeniyle ameliyat edilen hastaların fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of functional and radiological results of patients operated for distal humerus intraarticular AO/ASIF type C fractures
- Tez No: 681534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAKAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın hedefi distal humerus AO/ASIF 13-C1, 13-C2, 13-C3 tipi eklem içi kırık nedeniyle ameliyat edilen hastaların fonksiyonel sonuçlarını ve bu sonuçları etkileyen faktörleri belirleyip sunmaktır. Materyal metot: Ocak 2009–Mayıs 2020 yılları arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında humerus alt uç kırık nedeniyle ameliyat edilen ve en az 6 ay takibi olan 47 hasta çalışmaya dahil edildi. AO/ASIF tip A ve tip B kırıklar, 18 yaş altı hastalar, telefonla ulaşılamayan ve takipten çıkmış hastalar çalışma dışı bırakıldı. Yaralanma mekanizması, kırık tipi, kullanılan cerrahi yöntem, plak yerleşim şekli, postoperatif harekete başlama süresi retrospektif olarak incelendi. Hastaların son kontrollerinde de grafi çekilerek osteoartrit ve heterotopik ossifikasyon varlığı değerlendirildi. Eklem hareket açıklığı hesaplandı. Kavrama ve sıkma güçleri dinamometre ile ölçüldü. Sonuçları değerlendirmek için hızlı DASH (Disabilitiy of Arm, Shoulder and Hand) ve MAYO (Mayo Elbow Performannce Score) anketleri kullanıldı. Ek olarak yaş, cinsiyet, plak tipi, ameliyat öncesi bekleme zamanı ve yaralanma şekli, kırık alt tipleri, kırık ekstremitenin dominant olup olmamasının ve komplikasyon varlığının fonksiyonel sonuçlar üzerindeki etkileri araştırıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 43,7 (18-92) olan hastaların 29'u erkek, 18'i kadındı. Ortalama takip süresi 73,2 aydı. Hastaneye başvuru zamanı ile ameliyata kadar geçen süre ortalama 6,1 gündü. Hastaların 15'inde (%31,9) açık kırık mevcut olup 18 hastanın (38,3) dirsek kırığına ek olarak başka kırıkları mevcut idi. Kırık vakalarından 21'i (%44,7) ek hastalığa sahipti. Postoperatif dönemde atel ile immobilizasyon süresi ortalama 5,1 hafta iken hastaların fizik tedavi ile rehabilitasyona başlama zamanı ise ortalama 7,2 haftaydı. Son kontrolde sağlam tarafla kıyaslandığında ortalama ekstansiyon kaybı 17,2° iken, ortalama fleksiyon kaybının ise 16° olduğu tespit edildi. Ortalama eklem hareket açıklığı 120° olarak ölçüldü. Hastaların ortalama hızlı DASH skoru 15,1 puan ve ortalama MAYO skoru 88,4 puandı. Hastaların %91,5'inde iyi ve çok iyi sonuç elde edildi. Sonuç: Nadir olarak görülen distal humerus kırıklarında radyolojik görüntüden bağımsız olarak fonksiyonel sonuçlar genelde iyidir. Kırık dirsekte eklem hareket açıklığı anlamlı ölçüde azalmaktadır. Kırık tipi, yaş, preoperatif bekleme süresi, immobilizasyon süresi, eşlik eden yaralanma varlığı hızlı DASH ve MAYO puanını etkilemektedir. Cerrahi süre arttıkça komplikasyon oranı artmaktadır. Bu bölgenin yer değiştirmiş kırıklarında eklemin açık anatomik redüksiyonu ve stabil internal tespit fonksiyonel bir sonuç elde etmek için çoğu hastada tek tedavi yöntemidir
Özet (Çeviri)
Aim: In current study, we aimed to present functional results of patient operated for intraarticular distal humerus fractures (AO/ASIF type 13-C1, 13-C2 AND 13-C3 fracture) and to determine factors that affect the functional results. Material and Method: Forty-seven patients operated for distal humerus fracture and followed at least six-months in Department of Orthopaedic and Traumatology, Inonu University Medicine Faculty between January 2009 and May 2020 were included the study. AO/ASIF type A and B fractures, patients younger than 18 year and followed less than 6 months were excluded. We retrospectively reviewed injury mechanism, fracture type, surgical technique, plate configuration and post-operatively starting time of elbow movements. Osteoarthritis and presence of heterotrophic ossification were evaluated with plain radiographs in last follow-up. Range of motion were also evaluated. Grip and pinch strengths were measured with dynamometer. The Quick Disability of Arm, Shoulder and Hand (Q-DASH) and Mayo elbow performance scores were used to evaluate functional results. Additionally, effects of age, gender, plate type, time from injury to surgical intervention, injury mechanism, fracture type, fracture of dominant or nondominant extremity and complication on functional results were investigated. Results: Twenty-nine of patients were male and 18 women with mean age of 43.7 years (18-92). Mean follow-up time was 73.2 months. Mean duration from injury to surgery was 6.1 days. Fifteen (31.9%) patients had open fracture and 18 patients (38.3%) had additional fractures concomitant to elbow fracture. Twenty-one of patients had concomitant diseases. Whereas mean post-operative splinting continuation and immobilization time was 5.1 weeks, time of patients initiating to physiotherapy was 7.2 weeks. In last follow-up, mean extension loss was 17.20 and mean flexion loss was 160 when compared to uninjured elbow. Mean range of motion was measured as 1200. Mean Q-DASH and Mayo scores were 15.1 and 88.4, respectively. Good and very good results were obtained in 91.5 of patients. Conclusion: Functional results of distal humerus fractures are generally good regardless of radiological results. Range of motion decreases significantly at fractured elbow. Fracture type, age, waiting time for surgery, duration of immobilization and presence of concomitant injury effects Q-DASH and Mayo scores. Complication rate increases as surgical time increased. In displaced fracture of distal humerus, to achieve functional results, anatomic reduction and stable internal fixation is the only treatment in most of patients