Beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ile örgütsel sinizm tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between organizational justice perceptions and organizational cynicisim attitudes of physical education teachers
- Tez No: 681629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERİM ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan bu araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ile örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 53 kadın ve 97 erkek olmak üzere toplam 150 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu ile“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programında frekans analizi, tanımlayıcı istatistik, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson moment korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının cinsiyet, haftalık egzersiz yapma sıklığı, okul yöneticilerinin ve diğer branş öğretmenlerinin beden eğitimi ve spor dersini yararlı bulma durumu, okullarda yönetici pozisyonunda bulunma ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel sinizm düzeylerinin eğitim düzeyi, yönetici ve diğer branş öğretmenlerinin beden eğitimi dersini yararlı bulmaları değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it is aimed to examine the relationship between perceptions of organizational justice and their level of organizational cynicism of physical education teacher. A total of 150 physical education teachers, who are 53 females and 97 males, participated in the study. In the data collection process of the research, personal information form, 'Organizational Justice Scale' and 'Organizational Cynicism Scale' were used. In the analysis of the data obtained, frequency analysis, descriptive statistics, independent group t test, one-way variance analysis, pearson moment correlation analysis and linear regression analysis in the SPSS 22.0 program were used. At the end of the study, it has been determined that organizational justice perceptions of teacher differed significantly according to the variables of gender, frequency of weekly exercise, school administrators' and other branch teachers' finding beneficial state of physical education and sports lessons, being in administrative positions in schools and marital status (p0.05). It has been determined that organizational cynicism levels of physical education teachers differed significantly according to the variables of educational level, administrators' and other branch teachers' finding beneficial of physical education lesson (p0.05).