Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin örgütsel destek algıları ile örgütsel bağlılık ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kayseri ili örneği)
Analysis of the relationship between organizational support perceptions and organizational commitment and job satisfaction levels of physical education and sports teachers (Sample of Kayseri̇ province)
- Tez No: 650648
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin örgütsel destek algıları ile örgütsel bağlılık ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya tesadüfi yöntemle seçilmiş Kayseri ili ve 16 ilçesindeki MEB Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet okullarında 2019-2020 eğitim-öğretim yılında aktif olarak görev yapan 641 beden eğitimi ve spor öğretmeninden 524 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Araştırmada beden eğitimi ve spor öğretmenleri hakkında bilgi toplamak için sosyo-demografik bilgi formu, ''Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği'', ''Örgütsel Bağlılık Ölçeği'' ve ''Minnesota İş Tatmini Ölçeği'' veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 22 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmada cinsiyet, görev yeri, medeni durum, öğrenim durumu, çalışılan kurum değişkenlerinin karşılaştırılmasında Bağımsız grup t testi kullanılırken, yaş ve mesleki kıdem yılı karşılaştırılmalarında Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmış ve bu karşılaştırmalarda farklılığın kaynağını tespit edebilmek için gruplardaki n sayısının farklı olması ve verilerin homojen dağılması sebebi ile LSD test analizi uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin ilişkisini ortaya çıkarmak için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi elde edilen verilerin birbirinin yordayıcısı olup olmadığını tespit edebilmek için Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to scrutinize the relationship between the organizational support perceptions of Physical Education and Sports Teachers and their organizational commitment and job satisfaction. Out of 641 physical education and sports teachers 524 actively working in the state schools affiliated to the Ministry of National Education Kayseri Provincial Directorate of National Education in the province of Kayseri and 16 districts selected randomly in the 2019-2020 academic year have participated in the study. Socio-demographic information form, ''Perceived Organizational Support Scale'', ''Organizational Commitment Scale'' and ''Minnesota Job Satisfaction Scale'' have been used as data collection tools in the study to collect information about physical education and sports teachers. IBM SPSS 22 statistical package program has been used to analyze the data. In the study, while Independent group t test has been used to compare the variables of gender, place of duty, marital status, educational status, and the institution worked in, One-Way Analysis of Variance has been used to compare the age and professional seniority years, and in order to determine the source of the difference in these comparisons, as the number of n in the groups have been different and the data have been homogeneous, LSD test analysis has been applied. In order to reveal the relationship between the data obtained from the scales, Multiple Regression Analysis has been applied to determine if the data obtained from the Pearson Product Moment Correlation Analysis were predictors of each other.