Kadınlarda duygusal yeme davranışının, kaygı ve özdenetim ile ilişkisinin incelenmesi.
Investigation of emotional eating the relationship between anxiety and self-control in female.
  1. Tez No: 681634
  2. Yazar: SELİN KALABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı, kadınlarda duygusal yeme davranışının kaygı ve özdenetim ile ilişkisi olup olmadığını incelemektir. Yapılan araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan kadınlar online olarak katılmıştır. Toplam katılan kişi sayısı 180 idir. Araştırmada, gönüllü olarak katılım sağlayan kadınlardan Bilgilendirilmiş Onam Formunu onaylamaları istenmiştir. Ardından Kişisel Bilgi Formu, Duygusal İştah Ölçeği, Öz-Denetim Ölçeği ve Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde ise SPSS.22 (Statistical Package of Social Sciences) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; negatif duygusal iştah ile özdenetim arasında anlamlı ve negatif bir korelasyon bulunmuştur. Ayrıca, duygusal iştah ile kaygı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether emotional eating behavior is associated with anxiety and self-control in women. Women living in different provinces of Turkey participated in the research online. The total number of participants is 180. Women who voluntarily participated in the study were asked to approve the Informed Consent Form. Then, they were asked to fill the Personal Information Form, Emotional Appetite Scale, Self-Control Scale, and State and Trait Anxiety Scale. SPSS.22 (Statistical Package of Social Sciences) was used in the analysis of the data obtained as a result of the research. According to the research results; A significant and negative correlation was found between negative emotional appetite and self-control. Also, no significant relationship was found between emotional appetite and anxiety.