Epilepsi hastalarında karpal tünel sendromu sıklığı
Frequency of carpal tunnel syndrome in epilepsy patients
  1. Tez No: 681633
  2. Yazar: HİCRET BETÜL AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS) en sık görülen tuzak nöropatidir. Median sinirin karpal tünel içinde sıkışması sonucu oluşur. İdiyopati, anatomik, sistemik ve mesleksel sebepler etiyolojide yer almaktadır. Epilepsi hastalığı beyindeki anormal nöron deşarjlarına bağlı oluşan tekrarlayan nöbetler sonucu görülmektedir. Bu çalışmadaki amaç, en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsi hastalığı ile tuzak nöropatilerin en yaygın görüleni olan KTS arasında ilişki olup olmadığını, ilişki var ise bu faktörlerin neler olduğunu araştırmaktır. Bu çalışmaya 200 epilepsi hastası dahil edildi. Hastaların epilepsi özgeçmişi, nöbet tipi, sıklığı, kullandıkları antiepileptik tedaviler gibi etmenler ayrıntılı olarak sorgulandı. KTS düşündürecek şikayetleri sorgulandı. Median sinir trasesine uyan şikayetleri bulunan hastalara Tinel, Phalen, Flick gibi fizik muayene testleri uygulandı. Klinik olarak KTS saptanan epilepsi hastalarına Boston Karpal Tünel Sendromu Sorgulama formu dolduruldu ve sinir iletim çalışmaları yapıldı. KTS olan ve olmayan hastaların verileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome is the most common entrapment neuropathy. It occurs as a result of compression of the median nerve as it passes through the carpal tunnel. İdiopathy, anatomical, systemic and occupational causes are included in the etiology. Epilepsy is seen as a result of recurrent seizures due to abnormal neuron discharges in the brain. The aim of this study is to invastigate whether there is a relationship between epilepsy, one of the most common neurological diseases, and carpal tunnel syndrome, which is the most common entrapment neuropathies, and if there is, what these factors are. 200 epilepsy patiens were included in this study. Factors such as epilepsy history, seizure type, frequency and antiepileptic treatments used by the patients were questioned in detail. Complaints suggestive of CTS were questioned in patients Physical examination tests such as Tinel, Phalen and Flick were applied to patients with complaints matching the median nerve tracing. Boston Carpal Tunnel Syndrome Qestionnare Form was filled in for epilepsy patient who had clinic carpal tunnel syndrome and nerve conduction studies were performed. Data of patients with and without CTS were compared. In our study, the rate of focal non-motor seizures with impaired awareness in patients with CTS was 5.7%, focal non-motor seizures in which awareness is preserved in patients with CTS is 1.4%, the rate of focal to bilateral tonic clonic seizures in patients with CTS was 38.6% and while the rate of non-motor seizures in which awareness was impaired was 15.4%, the rate of non-motor seizures in which awareness was preserved was 10% in patients without CTS, the rate of bilateral tonic-clonic seizures with focal onset was 1,5% and was statistically significant.