Adjuvan tedavi alan meme ve kolon kanseri hastalarında ilaç-ilaç etkileşimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of drug-drug interactions in breast and colon cancer patients with adjuvant treatment
  1. Tez No: 681656
  2. Yazar: GİZEM KOÇAK BÜYÜKSÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KEFELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Adjuvan tedavi alan meme kanseri ve kolorektal kanser hastalarında ilaç-ilaç etkileşimlerinin değerlendirilmesi ve etkileşim ile ilişkili durumların belirlenerek mevcut etkileşimlerin hastane yatışı, acil başvurusu ve tedavi yanıtı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli retrospektif klinik çalışmadır. Meme kanseri tanısı olan 162 hasta, kolorektal kanser tanısı olan 41 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların yaşı, eğitim durumu ve cinsiyeti, komorbiditeleri, tümör histopatolojisi, grade, TNM evresi, radyoterapi durumu, verilen adjuvan tedavinin içeriği, tedavi yanıtı, adjuvan tedavi aldığı dönemde reçete edilen ilaçların sayısı, etken maddeleri, reçete eden branşlar, acil başvurusu ve nedenleri, hastane yatışı ve nedenleri belirlendi. İlaç-ilaç etkileşimleri Lexicomp uygulaması kullanılarak değerlendirildi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate drug-drug interactions in breast cancer and colorectal cancer patients receiving adjuvant treatment and to determine the conditions related to the interaction. We also aimed to investigate the effects of existing interactions on hospitalization, emergency admission and treatment response. Introduction and Method: This study is a single-center retrospective clinical study. 162 patients diagnosed with breast cancer and 41 patients diagnosed with colorectal cancer were evaluated. Patients' age, education level and gender, comorbidities, tumor histopathology, grade, TNM stage, radiotherapy status, content of adjuvant treatment, treatment response, number of drugs prescribed during the adjuvant treatment period, active ingredients, prescribing medical specialties, emergency admission and reasons, hospitalization and its causes were determined. Drug-drug interactions were evaluated using the Lexicomp application. Relationships between categorical variables were evaluated using Chi-square analysis.