The third mission of university: Perceptions and practices of faculty members on community service
Üniversitenin üçüncü görevi: Öğretim üyelerinin topluma hizmet kavramına yönelik görüş ve uygulamaları
- Tez No: 681657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Üniversitelerin temel görevleri tarih boyunca büyük ölçüde değişmiş olsa da günümüzde eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve topluma hizmet olmak üzere üniversitelerin üç temel görevinden bahsedilmektedir. Üstelik, üniversitelerin topluma hizmet işlevi son zamanlarda yükseköğretim alanında giderek artan bir şekilde ilgi çekmeye başladı. Giderek büyüyen bu ilgiye rağmen, topluma hizmet hala yeterince iyi tanımlanmamış ve anlaşılması zor bir kavram. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı öğretim üyelerinin üniversitenin topluma hizmet görevine ilişkin görüş ve uygulamalarını keşfetmek ve topluma hizmeti mesleki hayatlarında nasıl tanımladıklarını, değerlendirdiklerini ve yerine getirdiklerini incelemektir. Bu amaçla Türkiye'de Ankara ilinde bulunan bir devlet üniversitesinde tam zamanlı olarak görev yapan on üç öğretim üyesiyle nitel bir vaka çalışması yapılmıştır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla toplanmış ve ayrıca ilgili üniversiteye ait başlıca stratejik planlama olmak üzere çeşitli yazılı belgeler veri çeşitlendirmesi amacıyla incelenmiştir. Veriler betimleyici ve tematik analiz ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, öğretim üyelerinin topluma hizmeti algılama ve uygulamalarına dair paradigmalar öğretim üyelerinin topluma hizmeti kavramsallaştırma ve tanımlama biçimleriyle yakından ilişkilidir. Ayrıca, sonuçlar öğretim üyelerinin topluma hizmeti, detaylı bir nitelendirilme ve açıklık kazandırılması gereken, oldukça muğlak bir kavram olarak algıladıklarını ve bu durumun öğretim üyelerinin algılanan topluma hizmet uygulamalarını benzer biçimde şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Son olarak, topluma hizmet kavramının yükseköğretimde karar vericiler ve üniversite yöneticileri tarafından kapsamlı, sistematik ve kurumsallaşmış bir şekilde incelenmesi ve üniversitenin tüm bileşenlerinin bu sürece aktif bir şekilde dahil edilmesi gerektiği öğretim üyelerinin büyük çoğunluğu tarafından vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Core missions of the universities are currently expressed as teaching and education, research and development, and community service while they have substantially evolved throughout the history. Besides, community service function of the universities has recently begun to attract increasing attention in the field of higher education; despite this growing interest, community service is still an ill-defined and unclear concept. Therefore, the aim of the study is to explore the perceptions and practices of faculty members about community service mission of the university and investigate how they define, interpret, and fulfill community service in their professional lives. Hence, a qualitative exploratory case study was conducted with thirteen full-time faculty members working at a public university in Ankara, Turkey. The participants were selected through purposeful sampling. Data were collected via semi-structured interviews and document analysis, mainly the strategic plan, of the case university was also utilized to triangulate the data. The data were analyzed via descriptive and thematic analysis. According to the results, the paradigms in which the faculty members perceive and practice community service are closely connected to their conceptualizations and definitions of community service. In addition, the findings suggest that the faculty members consider community service as a rather ambiguous notion that needs detailed characterization and clarification, which shapes their perceived service practices accordingly. Finally, it is highlighted by the majority of the faculty members that the concept of community service necessitates more extensive, systematic, and institutionalized comprehension by policymakers in higher education and university administrators and requires active participation of all university constituents into this process.