Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde öğrenim gören üniversite topluluk merkezine üye olan öğrencilerin boş zaman tutumları ve üye oldukları topluluklara olan bağlılıklarının incelenmesi
Investigation of Mugla Sıtkı Kocman University students' attitudes of their leisure times and commintment to the organizations that they are member
- Tez No: 681669
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMMANİ EKİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi S.K.S. dairesi başkanlığına bağlı öğrenci toplulukları üyesi öğrencilerin boş zaman tutumları ve örgütsel bağlılıklarını belirlemek amacı taşımaktadır. Araştırmanın evrenini; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrenci topluluklarına üye öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem ise, araştırma evreni içerisinden gönüllü katılım sağlayan 362 üye öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada üye öğrencilerin demografik bilgileri için kişisel bilgi formu, boş zaman tutumlarını belirlenmesinde, Ragheb ve Beard (1982) tarafından geliştirilen, Akgül ve Gürbüz (2011) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Boş Zaman Tutum Ölçeği”ve örgütsel bağlılıklarının belirlenmesinde, Penley ve Gould (1988) tarafından geliştirilen, Ergün ve Çelik (2019) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, iki bağımsız değişken için T-Testi ve ikiden fazla değişken için Anova testleri, yaş, aile gelir düzeyi ve ölçekler arasındaki ilişkisinde Korelasyon testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kadınların erkeklere göre bilişsel tutum alt boyut puanının daha yüksek olduğu görülmektedir. Sağlık bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilerin fen bilimlerinde öğrenim gören öğrencilere göre bilişsel tutum alt boyut puanının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan erkek üyelerin kadın üyelere göre zoraki bağlılıklarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan korelasyon analiz sonucunda; yaş değişkeni ile davranışsal tutum arasında düşük seviyede pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Aile gelir düzeyi ile zoraki bağlılık alt boyutu arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların boş zamana yönelik tutumları bilişsel, duyuşsal ve davranışsal alt boyutlar ile örgütsel bağlılık alt boyutlarından çıkarcı ve ahlaki alt boyut ile pozitif yönde ilişki görülürken, bilişsel ve duyuşsal alt boyut ile zoraki bağlılık alt boyutunda ise negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, topluluklara üye olan öğrencilerin boş zaman tutumları, topluluklarına olan bağlılıklarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the Muğla Sıtkı Kocman Unıversıty Students` Attitudes of their leisure times and commitment to the organizations that they are member of. All these organizations are affiliated to Department of Health, Culture and Sports (SKS) at Mugla Sitki Kocman University. The population of this research study is university students who are member of student organizations at Mugla Sitki Kocman University. The sample of the study were 362 students who voluntarily agreed to participate in the study. Demographic information was collected throguh demographic information form. The data on students` attitudes of leisure time was collected through“Attitude of Leiseure time Scale”that was developed by Ragheb and Beard (1982) and adapted into Turkish by Akgül and Gürbüz (2011). The data on students` commintment to organizations was collected through“Organizational Commitment Scale”developed by Penley and Gould (1988) and adapted into Turkish by Ergün and Çelik (2019). Fort the data analysis, T-test was used to determine to compare mean scores between two independent variables, ANOVA was used to compare mean scores of more than two variables, and finally correlation was used to determine the relationship among demographic information, students attides and their commitment to organizations. Results of this study indicated that (a) cognitive attitude sub-dimension score of women was higher than men, (b) students studying in the field of health sciences had higher cognitive attitude sub-dimension scores compared to students studying in the field of science, (c) male members participating in the study had higher forced commitment compared to the female members. Furthermore, results of the correlation analysis indicated that there was a low level of positive significant relationship between the age variable and behavioral attitude. In addition, there was a lower level of negative significant relationship between family income and forced commitment sub-dimension. While the participants' attitudes towards leisure time were positively related to the cognitive, affective and behavioral sub-dimensions and the manipulative and moral sub-dimensions of the organizational commitment sub-dimensions, there was a negative relationship between the cognitive and affective sub-dimension and the forced commitment sub-dimension. As a result, this study indicated that the leisure attitudes of the students who are members of the organizations have a positive effect on their commitment to their communities.